• сабота, 18 мај 2024
Пирамидите во Мексико откриваат тајни од древната историја

Пирамидите во Мексико откриваат тајни од древната историја

Пуебла, 27 март 2024 (МИА) - Низа камени пирамиди биле изградени во срцето на Мексико пред повеќе од...

Ископана огромна статуа на Рамзес Втори во Египет

Ископана огромна статуа на Рамзес Втори во Египет

Миња, 6 март 2024 (МИА) - Заеднички египетско-американски тим археолози го откри горниот дел од џино...

Досега непознато морско суштество откриено во британските води

Досега непознато морско суштество откриено во британските води

Лондон, 1 март 2024 (МИА) - Во морето кај југозападна Англија е пронајден нов вид морски полжав. Нов...

Откриен целосен фосил на подводен диносаурус во Кина

Откриен целосен фосил на подводен диносаурус во Кина

Шангај, 23 февруари 2024 (МИА) - Меѓународен тим научници открија целосен фосил на подводен рептил „...

Кај Амазон пронајден нов вид џиновски анаконди - најголеми досега

Кај Амазон пронајден нов вид џиновски анаконди - најголеми досега

Лос Анџелес, 23 февруари 2024 (МИА) - Џиновскa анаконда - вид за којшто се смета дека е најголем во...

Презентација на наоди од истражувањето „Ефектот на дезинформациите и странските влијанија врз демократските процеси во Северна Македонија во 2023 година“

Презентација на наоди од истражувањето „Ефектот на дезинформациите и странските влијанија врз демократските процеси во Северна Македонија во 2023 годи...

Скопје, 23 јануари 2024 (МИА) - Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“ денеска на прес-к...

Во Помпеја пронајдени 13 статуетки со мотиви на човеково раѓање

Во Помпеја пронајдени 13 статуетки со мотиви на човеково раѓање

Рим, 25 декември 2023 (МИА) - Во урнатините на Помпеја пронајдени се 13 статуетки со мотиви од човек...

Во Саудиска Арабија откриено огромно праисториско ликовно дело изрезбано во камен

Во Саудиска Арабија откриено огромно праисториско ликовно дело изрезбано во камен

Ријад, 3 октомври 2023 (МИА) - Археолозите документираа низа резби во облик на камили, на карпа што...

При прошетка во природа, Норвежанец открил древни златни предмети

При прошетка во природа, Норвежанец открил древни златни предмети

Осло, 11 септември 2023 (МИА) - При прошетка во природа по препорака на својот лекар, Норвежанец наи...

Презентација на анализа на ИДСЦС за изградбата на коридорите 8 и 10д

Презентација на анализа на ИДСЦС за изградбата на коридорите 8 и 10д

Скопје, 5 септември 2023 (МИА) - Наодите од анализата на Институтот за...

Човековите предци пред 900.000 години биле пред исчезнување

Човековите предци пред 900.000 години биле пред исчезнување

Рим, 4 септември 2023 (МИА) - Научен труд објавен во академското списание „Сајенс“ (Science) наведув...

Во Русија најдена една од најстарите откриени синагоги во светот

Во Русија најдена една од најстарите откриени синагоги во светот

Краснодар, 17 август 2023 (МИА) - Остатоци од синагога од добата на Вториот храм (пред околу 2.000 г...

Јужнокорејски научници тврдат дека откриле суперпроводник

Јужнокорејски научници тврдат дека откриле суперпроводник

Сеул, 14 август 2023 (МИА) - Научните списанија последниве денови се преполни со наводите за научниц...

Пронајден кит што можеби бил најтешкото животно кога било на Земјата

Пронајден кит што можеби бил најтешкото животно кога било на Земјата

Лима, 3 август 2023 (МИА) - Научниците пронајдоа нов животински вид што е можеби најтешкото животно...

Пронајден најцелосниот фосил на желка од времето на диносаурусите

Пронајден најцелосниот фосил на желка од времето на диносаурусите

Минхен, 31 јули 2023 (МИА) - Пронајден е солидно сочуван фосил од морска желка, којшто датира од вре...

Image

Остани поврзан