• среда, 17 јули 2024
Ле Пен: Франција е во ќорсокак, никој не знае од каде ќе дојде премиерот

Ле Пен: Франција е во ќорсокак, никој не знае од каде ќе дојде премиерот

Париз, 10 јули 2024 (МИА) - Денеска се најдовме во ќорсокак бидејќи никој не може да знае од каде ќе...

Западен печат: Политичка неизвесност во Франција по победата на левиот блок

Западен печат: Политичка неизвесност во Франција по победата на левиот блок

Париз, 8 јули 2024 (МИА) - Поддржувачите на левицата се собраа на улиците на француските градови од...

Ле Пен контра Макрон: Национален собир ќе го спречи Киев да ги користи ракетите со долг дострел на руска територија

Ле Пен контра Макрон: Национален собир ќе го спречи Киев да ги користи ракетите со долг дострел на руска територија

Париз, 6 јули 2024 (МИА) – Лидерката на француската екстремно десничарска партија Национален собир (...

„Национален собир“ на Марин Ле Пен нема да освои мнозинство во францускиот парламент, покажува анкета

„Национален собир“ на Марин Ле Пен нема да освои мнозинство во францускиот парламент, покажува анкета

Париз, 3 јули 2024 (МИА) - Крајнодесничарската партија „Национален собир“ (НС) нема да освои мнозинс...

Франција се подготвува за најзначајните избори во последниве децении

Франција се подготвува за најзначајните избори во последниве децении

29 јуни 2024 Си-Ен-Ен Вонредните парламентарни избори во Франција с...

Лидерот на француските републиканци, Ерик Сиоти, повика на сојуз со партијата на Ле Пен, но со тоа не се согласуваат неговите колеги

Лидерот на француските републиканци, Ерик Сиоти, повика на сојуз со партијата на Ле Пен, но со тоа не се согласуваат неговите колеги

Париз, 11 јуни 2024 (МИА) - Францускиот конзервативен републикански лидер, Ерик Сиоти, денеска повик...

Макрон се согласи на дебата со Марин Ле Пен пред изборите за Европскиот парламент, таа одби

Макрон се согласи на дебата со Марин Ле Пен пред изборите за Европскиот парламент, таа одби

Париз, 25 мај 2024 (МИА) - Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изрази подготвеност за деб...

Ле Пен: Макрон се игра воен лидер

Ле Пен: Макрон се игра воен лидер

Париз, 27 февруари 2024 (МИА) - Претседателката на француската парламентарна десничарска партија „На...

Ле Пен и се закани на АфД со прекин на соработката поради идеите за масовна депортација

Ле Пен и се закани на АфД со прекин на соработката поради идеите за масовна депортација

Париз, 26 јануари 2024 (МИА) - Заедничката пратеничка група на АфД и Националната група (РН) во Евро...

Ле Пен: Ако победи Русија ќе биде катастрофа, ако победи Украина ќе почне светска војна

Ле Пен: Ако победи Русија ќе биде катастрофа, ако победи Украина ќе почне светска војна

Париз, 13 април 2023 (МИА) - Лидерката на француското Народно движење, Марин Ле Пен во интервју за г...

Ле Пен предвидува „катаклизмични последици“ за куповната моќ на Французите поради санкциите кон Русија

Ле Пен предвидува „катаклизмични последици“ за куповната моќ на Французите поради санкциите кон Русија

Париз, 1 јуни 2022 (МИА) - Марин Ле Пен предупреди на „катаклизмичните последици врз куповната моќ на Ф...

Марин Ле Пен обвинета за измама при користењето европски фондови

Марин Ле Пен обвинета за измама при користењето европски фондови

Париз, 17 април 2022 (МИА) - Кандидатката за претсе...

Ле Пен ја финансира претседателската кампања со кредит од унгарска банка

Ле Пен ја финансира претседателската кампања со кредит од унгарска банка

Париз, 3 февруари 2022 (МИА) - Лидерката на француската ултрадесничарска партија Национален собир, Мари...

Анкета: Марин Ле Пен се наметнува како политичка фигура која ќе игра важна улога во иднина во Франција

Анкета: Марин Ле Пен се наметнува како политичка фигура која ќе игра важна улога во иднина во Франција

Париз, 29 април 2021 (МИА) - Претседателката на Националниот собир успева да го собере незадоволството...

Image

Остани поврзан