• недела, 19 мај 2024
Во Појасот Газа за еден ден загинале 83 луѓе

Во Појасот Газа за еден ден загинале 83 луѓе

Газа, 18 мај 2024 (МИА) – Според Министерството за здравство во Газа во изминатите 24 часа при израе...

ИДФ: Во нападот врз Џенин елиминиран „влијателен екстремист“

ИДФ: Во нападот врз Џенин елиминиран „влијателен екстремист“

Тел Авив, 18 мај 2024 (МИА) – Израелските безбедносни сили (ИДФ) денеска соопштија дека вчера изврши...

Израел ги негира обвинувањата за геноцид во Газа и вели дека прави се што може за да ги заштити цивилите

Израел ги негира обвинувањата за геноцид во Газа и вели дека прави се што може за да ги заштити цивилите

Хаг, 17 мај 2024 (МИА) - Израел денеска ги отфрли обвинувањата за геноцид, тврдејќи пред највисокиот...

Претставничкиот дом сака да го казни Бајден за запирање на испораката на оружје за Израел

Претставничкиот дом сака да го казни Бајден за запирање на испораката на оружје за Израел

Вашингтон, 17 мај 2024 (МИА) - Претставничкиот дом на САД усвои нацрт-закон со кој ќе се санкционира...

Израел бара од ИЦЈ да го отфрли барањето на ЈАР за повлекување од Појасот Газа

Израел бара од ИЦЈ да го отфрли барањето на ЈАР за повлекување од Појасот Газа

Хаг, 17 мај 2024 (МИА) – Израел денеска пред Меѓународниот суд на правдата (ИЦЈ) ја бранеше офанзива...

Белгискиот Универзитет во Гент ја прекина соработката со три израелски институции

Белгискиот Универзитет во Гент ја прекина соработката со три израелски институции

Брисел, 17 мај 2024 (МИА) – Белгискиот Универзитет во Гент (UGent) ги прекинува врските со три израе...

Израел ќе биде сослушан пред ИЦЈ

Израел ќе биде сослушан пред ИЦЈ

Хаг, 17 мај 2024 (МИА) – Сослушувањето на Израел пред Меѓународниот суд на правдата (ИЦЈ) е закажано...

Тринаесет министри за надворешни работи бараат Израел да ја прекина офанзивата врз Рафа

Тринаесет министри за надворешни работи бараат Израел да ја прекина офанзивата врз Рафа

Берлин, 17 мај 2024 (МИА) - Министрите за надворешни работи на 13 земји со писмо предупредија дека И...

Шпанија не дозволи брод со оружје за Израел да се закотви во Картагена

Шпанија не дозволи брод со оружје за Израел да се закотви во Картагена

Мадрид, 17 мај 2024 (МИА) – Шпанија не дозволи брод што носи оружје за Израел да се закотви во југои...

Египетскиот претседател Ал Сиси го обвини Израел дека избегнува постигнување прекин на огнот

Египетскиот претседател Ал Сиси го обвини Израел дека избегнува постигнување прекин на огнот

Манама, 16 мај 2024 (МИА) - Египетскиот претседател Абдел Фатах Ал Сиси денеска изјави дека Израел п...

Израелските воздухопловни сили нападнаа цели на Хезболах во североисточен Либан

Израелските воздухопловни сили нападнаа цели на Хезболах во североисточен Либан

Дамаск, 16 мај 2024 (МИА) – Израелските воздухопловни сили синоќа нападнаа цели во планинското подра...

Најмалку пет израелски војници загинаа во „пријателски оган“ во Џабалија

Најмалку пет израелски војници загинаа во „пријателски оган“ во Џабалија

Тел Авив, 16 мај 2024 (МИА) – Петмина израелски војници загинаа, а седум се повредени во така нарече...

Израелскиот министер за одбрана се противи на идејата поствоена контрола на Израел врз Газа

Израелскиот министер за одбрана се противи на идејата поствоена контрола на Израел врз Газа

Тел Авив, 15 мај 2024 (МИА) - Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант денеска изјави дека нема д...

Хезболах интензивно гаѓаше воени цели на северот на Израел

Хезболах интензивно гаѓаше воени цели на северот на Израел

Бејрут, 15 мај 2024 (МИА) - Либанското движење Хезболах денеска интензивно гаѓаше воени цели во севе...

ЕУ го повика Израел „веднаш“ да ја прекине воената операција во Рафа

ЕУ го повика Израел „веднаш“ да ја прекине воената операција во Рафа

Брисел, 15 мај 2024 (МИА) - Европската унија денеска го повика Израел „веднаш“ да ја прекине својата...

Image

Остани поврзан