• понеделник, 17 јуни 2024
Над 16.000 месари-жртвувачи повредени на првиот ден на Курбан Бајрам во Турција

Над 16.000 месари-жртвувачи повредени на првиот ден на Курбан Бајрам во Турција

Анкара, 17 јyни 2024 (МИА) - Најмалку 16.000 месари-аматери се повредени на првиот ден на Курбан Бај...

САД: Заедно со Турција санкционираме група за шверц на луѓе поврзана со движењето „Исламска држава“

САД: Заедно со Турција санкционираме група за шверц на луѓе поврзана со движењето „Исламска држава“

Вашингтон, 14 јуни 2024 (МИА) - Соединетите Американски Држави и Турција работат заедно во борбата п...

Средба Герапетритис-Фидан на маргините на Самитот на ПСЈИЕ во Скопје

Средба Герапетритис-Фидан на маргините на Самитот на ПСЈИЕ во Скопје

Атина, 14 јуни 2024 (МИА) – На маргините на Самитот на Процесот за соработка во Југоисточна Европа (...

Ердоган: Турција и Шпанија почнаа да работат на заедничко производство на нов амфибиски воен брод

Ердоган: Турција и Шпанија почнаа да работат на заедничко производство на нов амфибиски воен брод

Анкара, 13 јуни 2024 (МИА) - Турција и Шпанија почнаа да работат на заедничко производство на нов ам...

Песков: Русија го поздравува интересот на Турција за БРИКС

Песков: Русија го поздравува интересот на Турција за БРИКС

Москва, 4 јуни 2024 (МИА) - Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков денеска изјави дека Русија го поздра...

Двајца пилоти загинаа во пад на турски воен авион во текот на обука

Двајца пилоти загинаа во пад на турски воен авион во текот на обука

Анкара, 4 јуни 2024 (МИА) - Двајца воени пилоти загинаа во авионска несреќа за време на обука во цен...

Штипските институции, граѓански организации, пожарникари и фирми почнуваат со акции за собирање на пари за лекување на Сибил Омерова

Штипските институции, граѓански организации, пожарникари и фирми почнуваат со акции за собирање на пари за лекување на Сибил Омерова

Штип, 31 мај 2024 (МИА) - Центарот за култура „Ацо Шопов“-Штип, децата од ликовното студио под менто...

На ИФМ во Битола монодрами од Бугарија и Турција

На ИФМ во Битола монодрами од Бугарија и Турција

Битола, 27 мај 2024 (МИА) - Интернационалниот фестивал на монодрама продолжува со монодрамски претст...

Ердоган: Евровизија ја поттикнува родовата неутрализација и го загрозува традиционалното семејство

Ердоган: Евровизија ја поттикнува родовата неутрализација и го загрозува традиционалното семејство

Анкара, 21 мај 2024 (МИА) – Претседателот на Турција, Реџеп Тајип, критикувајќи ја Евровизија, истак...

Шукова: Кога жените се вклучени во процесите и во управувањето со животна средина, исходите се поиздржливи и поинклузивни

Шукова: Кога жените се вклучени во процесите и во управувањето со животна средина, исходите се поиздржливи и поинклузивни

Скопје, 21 мај 2024 (МИА) - Во Скопје денеска почна дводневната „Регионална конференција за родова е...

Пронајдени мигранти од Ирак и Турција

Пронајдени мигранти од Ирак и Турција

Скопје, 19 мај 2024 (МИА) - Полициски службеници од ОВР Неготино пронашле тројца мигранти, двајца од...

Крива Паланка и Менемен, Турција отпочнаа постапка за збратимување 

Крива Паланка и Менемен, Турција отпочнаа постапка за збратимување 

Крива Паланка, 19 мај 2024 (МИА) - Како прва збратимена општина во историјата на турскиот град Менем...

Курдскиот лидер Демирташ осуден во Турција на 20 години затвор

Курдскиот лидер Демирташ осуден во Турција на 20 години затвор

Анкара, 16 мај 2024 (МИА)  - Турскиот суд денеска го осуди курдскиот лидер Селахатин Демирташ н...

Мицотакис: Секогаш се стремиме кон добри односи со соседна Турција

Мицотакис: Секогаш се стремиме кон добри односи со соседна Турција

Атина, 15 мај 2024 (МИА) – Секогаш се стремиме кон добри односи со нашиот сосед. Но, како што добро...

Во Турција уапсени 544 лица поради врски со Фетула Ѓулен

Во Турција уапсени 544 лица поради врски со Фетула Ѓулен

Анкара, 14 мај 2024 (МИА) - Турските власти уапсија 544 лица осомничени за врски со  свештенико...

Image

Остани поврзан