• среда, 19 јуни 2024
Американската влада одобри нова продажба на оружје на Тајван во вредност од 360 милиони долари

Американската влада одобри нова продажба на оружје на Тајван во вредност од 360 милиони долари

Вашингтон, 19 јуни 2024 (МИА) - Американската влада одобри нова продажба на оружје на Тајван во вред...

Тајванскиот министер за одбрана: Тајван не бара војна со Кина

Тајванскиот министер за одбрана: Тајван не бара војна со Кина

Тајпеј, 17 јуни 2024 (МИА) - Тајван не бара војна со Пекинг, но неговата политика е да изгради одбра...

Тајван длабоко жали за „провокативните забелешки“ на кинескиот министер за одбрана во Сингапур

Тајван длабоко жали за „провокативните забелешки“ на кинескиот министер за одбрана во Сингапур

Тајпеј, 2 јуни 2024 (МИА) - Тајванската влада соопшти дека длабоко жали за „провокативните и неразум...

Кинескиот министер за одбрана во Сингапур го повтори цврстиот став на Пекинг за Тајван

Кинескиот министер за одбрана во Сингапур го повтори цврстиот став на Пекинг за Тајван

Сингапур, 2 јуни 2024 (МИА) - Кинескиот министер за одбрана Донг Џун денеска го повтори цврстиот ста...

Ву Чиан: За Кина независноста на Тајван ќе значи почеток на војна

Ву Чиан: За Кина независноста на Тајван ќе значи почеток на војна

Пекинг, 30 мај 2024 (МИА)  - Независноста на Тајван може да значи почеток на војна, а повторнот...

За 24 часа регистрирани 21 кинески авион во близина на Тајван

За 24 часа регистрирани 21 кинески авион во близина на Тајван

Тајпеј, 27 мај 2024 (МИА) – Тајванската армија регистрира 21 кинески авион и 15 бродови околу Остров...

Кина: Обидите за воспоставување независност на Тајван се осудени на неуспех

Кина: Обидите за воспоставување независност на Тајван се осудени на неуспех

Пекинг, 20 мај 2024 (МИА) – Сите обиди за воспоставување на независност на кинескиот регион Тајван о...

Земјотрес со јачина од 5,8 степени го погоди Тајван

Земјотрес со јачина од 5,8 степени го погоди Тајван

Тајпеј, 10 мај 2024 (МИА) - Земјотрес со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала денеска го п...

Кина испрати воени авиони кон Тајван откако американскиот државен секретар го напушти Пекинг

Кина испрати воени авиони кон Тајван откако американскиот државен секретар го напушти Пекинг

Тајпеј, 27 април 2024 (МИА) - Тајван денеска извести за обновени кинески воени активности во близина...

Земјотрес со јачина од 6,1 степени го погоди Тајван, нема информации за штети

Земјотрес со јачина од 6,1 степени го погоди Тајван, нема информации за штети

Тајпеј, 26 април 2024 (МИА) - Земјотрес со јачина од 6,1 степени според Рихтер го погоди Тајван. Епи...

Американскиот Сенат одобри 95 милијарди долари помош за Украина, Израел и Тајван

Американскиот Сенат одобри 95 милијарди долари помош за Украина, Израел и Тајван

Вашингтон, 24 април 2024 (МИА) - Американскиот Конгрес ноќеска го одобри пакет помош од 61 милијарда...

Нов земјотрес со јачина од 6,3 степени го погоди Тајван, нема информации за штети

Нов земјотрес со јачина од 6,3 степени го погоди Тајван, нема информации за штети

Тајпеј, 22 април 2024 (МИА) - Земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала денеска го...

Претставничкиот дом на САД го одобри пакетот американска воена помош за Тајван

Претставничкиот дом на САД го одобри пакетот американска воена помош за Тајван

Вашингтон, 20 април 2024 (МИА) - Претставничкиот дом на САД го одобри пакетот американска воена помо...

Кина воведе санкции за две американски компании поради продажба на оружје на Тајван

Кина воведе санкции за две американски компании поради продажба на оружје на Тајван

Пекинг, 11 април 2024 (МИА) - Кина денеска соопшти дека вовела санкции за две американски компании з...

Силен земјотрес го погоди Тајван

Силен земјотрес го погоди Тајван

Тајпеј, 8 април 2024 (МИА) - Земјотрес со јачина од 4,9 степени според Рихтеровата скала го погоди Т...

Image

Остани поврзан