• сабота, 25 мај 2024
Македонците во Србија го чествуваа Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј

Македонците во Србија го чествуваа Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј

Белград, 24 мај 2024 (МИА) - Традиционално како и изминатите години македонската заедница во Србија...

Стојковиќ останува селектор на Србија до 2026

Стојковиќ останува селектор на Србија до 2026

Белград, 23 мај 2024 (МИА) – Фудбалската федерација на Србија (ФСС) го продолжи денеска договоро...

Во Србија напладне ќе бијат камбаните во сите храмови, поставени и билборди со текст „Ние не сме геноциден народ“

Во Србија напладне ќе бијат камбаните во сите храмови, поставени и билборди со текст „Ние не сме геноциден народ“

Белград, 23 мај 2024 (МИА) - Генералното собрание на ОН денеска ќе гласа за резолуцијата со која 11...

Во Србија Сојузот на Југословени бараат признавање како национално малцинство

Во Србија Сојузот на Југословени бараат признавање како национално малцинство

Белград, 22 мај 2024 (МИА) - Организациите собрани околу Сојузот на Југословените денеска најавија д...

Британска министерка: Геноцидот во Сребреница утврден правно, а не политички и не се однесува на српското општество

Британска министерка: Геноцидот во Сребреница утврден правно, а не политички и не се однесува на српското општество

Белград, 21 мај 2024 (МИА) - Британската министерка за европски прашања Нус Гани денеска во Белград...

Јокиќ: Не знам дали ќе играм на Олимпијадата

Јокиќ: Не знам дали ќе играм на Олимпијадата

Денвер, 21 мај 2024 (МИА) - Суперѕвездата на Денвер Нагетс, Никола Јокиќ, изгледаше крајно разочаран...

Едно лице загина во невремето што попладнево ја погоди Србија

Едно лице загина во невремето што попладнево ја погоди Србија

Белград, 21 мај 2024 (МИА) - Во силното невреме што го зафати Сомбор и околината околу 17 часот, едн...

По седум рунди дијалог Белград и Приштина не постигна договор за трансакциите во динари, преговорите прекинати

По седум рунди дијалог Белград и Приштина не постигна договор за трансакциите во динари, преговорите прекинати

Брисел, 15 мај 2024 (МИА) - Денешната средба меѓу претставниците на Белград и Приштина за изнаоѓање...

Вархеји: Србија да ​​продолжи со усогласување на визната политика со ЕУ

Вархеји: Србија да ​​продолжи со усогласување на визната политика со ЕУ

Белград, 14 мај 2024 (МИА) - Еврокомесарот за добрососедска политика и проширување, Оливер Вархеји,...

Грвала: Нацртот на ЕУ за ЗСО без де факто признавање на Косово од Србија е тројански коњ како Република Српска во БиХ

Грвала: Нацртот на ЕУ за ЗСО без де факто признавање на Косово од Србија е тројански коњ како Република Српска во БиХ

Приштина, 14 мај 2024 (МИА) - Министерката за надворешни работи на Косово, Доника Грвала-Шварц, изја...

Недозволувањето влез на патријархот Порфириј во Косово е спротивно на принципите на едно демократско општество, порача Стано 

Недозволувањето влез на патријархот Порфириј во Косово е спротивно на принципите на едно демократско општество, порача Стано 

Брисел, 13 мај 2024 (МИА) - Одбивањето да му се дозволи влез на поглаварот на Српската православна ц...

Синдикатот на провестни работници во Србија в четврток ја прекинува работата во сите училиштата поради загрозена безбедност

Синдикатот на провестни работници во Србија в четврток ја прекинува работата во сите училиштата поради загрозена безбедност

Белград, 14 мај 2024 (МИА) - Самостојниот синдикат на просветните работници на Србија (НСПРС) в четв...

Лајчак: Решението на прашањето за употребата на динарите на Косово може да се постигне со компромис

Лајчак: Решението на прашањето за употребата на динарите на Косово може да се постигне со компромис

Белград, 14 мај 2024 (МИА) - Специјалниот пратеник на ЕУ за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Мирос...

Патријархот Порфириј доби забрана за влез во Косово, остри реакции од Белград

Патријархот Порфириј доби забрана за влез во Косово, остри реакции од Белград

Белград, 14 мај 2024 (МИА) - Властите во Приштина му забранија на поглаварот на Српската православна...

Кулеба: Украина и Србија се доследни во почитувањето на суверенитетот и територијалниот интегритет

Кулеба: Украина и Србија се доследни во почитувањето на суверенитетот и територијалниот интегритет

Белград, 13 мај 2024 (МИА) - Украина и Србија остануваат доследни на заемното почитување на суверени...

Image

Остани поврзан