• четврток, 20 јуни 2024
Грчки медиуми: Мицкоски заклетвата ќе ја даде со уставното име

Грчки медиуми: Мицкоски заклетвата ќе ја даде со уставното име

Атина, 19 јуни 2024 (МИА) – Изјавите на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за состав на новата влада Х...

Ципрас и Заев уште еднаш ја истакнаа потребата да се почитува Договорот од Преспа и ја повикаа ЕУ да ги одржи ветувањата

Ципрас и Заев уште еднаш ја истакнаа потребата да се почитува Договорот од Преспа и ја повикаа ЕУ да ги одржи ветувањата

Атина, 18 јуни 2024 (МИА) –  Двете страни да покажат лидерство во однос на Договорот од Преспа,...

Речиси четворица од десет Грци сметаат дека Договорот од Преспа е неповолен

Речиси четворица од десет Грци сметаат дека Договорот од Преспа е неповолен

Атина, 18 јуни 2024 (МИА) – Четворица од десет Грци (43 отсто) имаат неутрално мислење за Северна Ма...

Договорот од Преспа, пред и потоа, во фокусот на Меѓународната конференција за мир и одржлив развој во Атина, Нимиц доби награда за мир „Преспа“

Договорот од Преспа, пред и потоа, во фокусот на Меѓународната конференција за мир и одржлив развој во Атина, Нимиц доби награда за мир „Преспа“

Атина. 17 јуни 2024 (МИА) – Придобивките од Договорот од Преспа, како за двете земји, така и за поши...

Во Атина почнува Меѓународната конференција за мир и одржлив развој на „Институтот Алексис Ципрас“ и „Фондацијата Заев“

Во Атина почнува Меѓународната конференција за мир и одржлив развој на „Институтот Алексис Ципрас“ и „Фондацијата Заев“

Атина, 17 јуни 2024 (МИА) - По повод шест годишнината од потпишувањето на Договорот од Преспа, поран...

Шест години од потпишувањето на Договорот од Преспа 

Шест години од потпишувањето на Договорот од Преспа 

Атина, 17 јуни 2024 (МИА)  – Пред точно шест години, на 17 јуни 2018 година, во малото село Нив...

Вчерашната изјава на претседателката Сиљановска Давкова во фокусот на грчките медиуми

Вчерашната изјава на претседателката Сиљановска Давкова во фокусот на грчките медиуми

Атина, 14 јуни 2024 (МИА) – Изјавата на претседателката Гордана Сиљанов...

Ципрас: „Институтот Алексис Ципрас“ го започнува своето патување со Меѓународната конференција во коорганизација со „Фондацијата Заев“

Ципрас: „Институтот Алексис Ципрас“ го започнува своето патување со Меѓународната конференција во коорганизација со „Фондацијата Заев“

Атина, 14 јуни 2024 (МИА) – Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас утрово, преку Фејсбук и официја...

Зајакнување на економската соработка меѓу Северна Македонија и Грција во фокусот на состанокот на бизнис делегациите од двете земји

Зајакнување на економската соработка меѓу Северна Македонија и Грција во фокусот на состанокот на бизнис делегациите од двете земји

Атина, 14 јуни 2024 (МИА) – Зајакнувањето на трговските, инвестициските и генерално економските одно...

Северна Македонија ѝ го предаде на Албанија претседавањето со ПСЈИЕ

Северна Македонија ѝ го предаде на Албанија претседавањето со ПСЈИЕ

Скопје, 13 јуни 2024 (МИА) – Во пресрет на претседавањето со Процесот за соработка во Југоисточна Ев...

Герапетритис од Скопје: Важно е да се гарантира европскиот тек на земјите од Балканот

Герапетритис од Скопје: Важно е да се гарантира европскиот тек на земјите од Балканот

Атина, 13 јуни 2024 (МИА) – Патот кон Европа ќе треба да продолжи и Грција ќе биде меѓу оние земји к...

Маринакис: Оксиморон е едната страна да бара од другата да го изоди целиот пат, од моментот кога не го почитува ерга омнес името

Маринакис: Оксиморон е едната страна да бара од другата да го изоди целиот пат, од моментот кога не го почитува ерга омнес името

Атина, 13 јуни 2024 (МИА) - Оксиморон е едната страна да бара од д...

Интензивирање на економската соработка во фокусот на состанокот во Солун на бизнис делегации од Северна Македонија и Грција

Интензивирање на економската соработка во фокусот на состанокот во Солун на бизнис делегации од Северна Македонија и Грција

Атина, 13 јуни 2024 (МИА) – Околу 30 бизниси од Северна Македонија предводени од Стопанската комора...

Герапетритис утре во Скопје за министерскиот состанок и самитот во рамките на ПСЈИЕ

Герапетритис утре во Скопје за министерскиот состанок и самитот во рамките на ПСЈИЕ

Атина, 12 јуни 2024 (МИА) – Шефот на грчката дипломатија Јоргос Герапетритис, утре ќе учествува на С...

Во Солун средба на бизнис делегации од Северна Македонија и Грција

Во Солун средба на бизнис делегации од Северна Македонија и Грција

Атина, 12 јуни 2024 (МИА) – Можностите за проширување, продлабочување и зајакнување на економската с...

Image

Остани поврзан