• недела, 19 мај 2024
Ален: САД ги охрабруваат лидерите на Северна Македонија да го почитуваат Преспанскиот договор

Ален: САД ги охрабруваат лидерите на Северна Македонија да го почитуваат Преспанскиот договор

Скопје, 19 мај 2024 (МИА) - САД го поддржуваат Преспанскиот договор со...

САД: Можни се терористички напади врз претставници на ЛГБТ заедницата ширум светот

САД: Можни се терористички напади врз претставници на ЛГБТ заедницата ширум светот

Вашингтон, 18 мај 2024 (МИА) – Владата на САД ги предупреди американските државјани да бидат внимате...

„Њујорк тајмс“: НАТО подготвува „неизбежно“ испраќање војска во Украина за обука на украинските сили

„Њујорк тајмс“: НАТО подготвува „неизбежно“ испраќање војска во Украина за обука на украинските сили

Вашингтон, 17 мај 2024 (МИА) - НАТО може да испрати воени инструктори во Украина за „брза“ и „квалит...

Претставничкиот дом сака да го казни Бајден за запирање на испораката на оружје за Израел

Претставничкиот дом сака да го казни Бајден за запирање на испораката на оружје за Израел

Вашингтон, 17 мај 2024 (МИА) - Претставничкиот дом на САД усвои нацрт-закон со кој ќе се санкционира...

Најмалку четворица загинати во невремето во Хјустон

Најмалку четворица загинати во невремето во Хјустон

Вашингтон, 17 мај 2024 (МИА) – Четири лица загинаа во Хјустон, во американската сојузна држава Текса...

Во САД марихуаната ќе биде класифицирана како помалку опасна дрога

Во САД марихуаната ќе биде класифицирана како помалку опасна дрога

Вашингтон, 17 мај 2024 (МИА) – Американската Влада одлучи да ја категоризира марихуаната како помалк...

Остин ќе се сретне со Донг во Сингапур

Остин ќе се сретне со Донг во Сингапур

Вашингтон, 17 мај 2024 (МИА) – Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин се очекува да се сретне...

САД одобрија потенцијална продажба на воена опрема на Украина во вредност од 100 милиони долари

САД одобрија потенцијална продажба на воена опрема на Украина во вредност од 100 милиони долари

Вашингтон, 17 мај 2024 (МИА) – Стејт департмент одобри потенцијална продажба на американска воена оп...

Папа Франциск: Американските католички конзервативци се заробени во самоубиствен став

Папа Франциск: Американските католички конзервативци се заробени во самоубиствен став

Рим, 16 мај 2024 (МИА) - Папата Франциск во интервју за американската Си-Би-Ес, што ќе се емитува в...

Во американскиот конгрес поднесена предлог-резолуција за признавање на Накба

Во американскиот конгрес поднесена предлог-резолуција за признавање на Накба

Вашингтон, 16 мај 2024 (МИА) – Американската конгресменка со палестинско потекло Рашида Тлаиб претст...

Хејнс: Надворешни сили се обидуваат да влијаат врз американските претседателски избори

Хејнс: Надворешни сили се обидуваат да влијаат врз американските претседателски избори

Вашингтон, 16 мај 2024 (МИА) – Има сè поголем број странски актери, вклучително и недржавни актери,...

Администрацијата на Бајден ангажирана е на евакуација на американските лекари од Појасот Газа

Администрацијата на Бајден ангажирана е на евакуација на американските лекари од Појасот Газа

Вашингтон, 16 мај 2024 (МИА) – Администрацијата на претседателот на САД, Џо Бајден е ангажирана во е...

Резервите на нафта во САД се намалиле многу повеќе од очекуваното, намалена е и инфлацијата

Резервите на нафта во САД се намалиле многу повеќе од очекуваното, намалена е и инфлацијата

Вашингтон, 15 мај 2024 (МИА) - Резервите на нафта, бензин и други нафтени деривати во САД се намалил...

Марфи: САД го сметаат Додик за безбедносна закана

Марфи: САД го сметаат Додик за безбедносна закана

Сараево, 15 мај 2024 (МИА) – САД го сметаат лидерот на босанските Срби, Милорад Додик, за закана за...

Министерство за правда на САД: Боинг може да се соочи со кривично гонење поради две несреќи на „737 Макс“

Министерство за правда на САД: Боинг може да се соочи со кривично гонење поради две несреќи на „737 Макс“

Вашингтон, 15 мај 2024 (МИА) - Американското Министерство за правда соопшти дека размислува дали да...

Image

Остани поврзан