• сабота, 18 мај 2024
Комитетот на министри на СЕ разгледува како да го продолжи процесот за прием на Косово

Комитетот на министри на СЕ разгледува како да го продолжи процесот за прием на Косово

Стразбур, 17 мај 2024 (МИА) - Комитетот на министри на Советот на Европа започна расправа за прашање...

Османи: Косово ќе биде членка на Советот на Европа, само е прашање на време кога

Османи: Косово ќе биде членка на Советот на Европа, само е прашање на време кога

Приштина, 17 мај 2024 (МИА) - Претседателката на Косово, Вјоса Османи, откако прашањето за членствот...

Игли Хасани: Косово изгуби историска можност, да се заложи за исполнување на обврските за членство во СЕ

Игли Хасани: Косово изгуби историска можност, да се заложи за исполнување на обврските за членство во СЕ

Приштина, 17 мај 2024 (МИА) – Министерот за надворешни работи на Албанија, Игли Хасани вели дека Кос...

Косовската претседателка не е консултирана и не се согласува со писмото на Владата до СЕ во врска со ЗСО

Косовската претседателка не е консултирана и не се согласува со писмото на Владата до СЕ во врска со ЗСО

Приштина, 16 мај 2024 (МИА) – Кабинетот на косовската претседателка, Вјоса Османи соопшти дека писмо...

Грвала: Косовскиот нацрт-статут за ЗСО во согласност со Уставот, СЕ да ја исполни својата обврска

Грвала: Косовскиот нацрт-статут за ЗСО во согласност со Уставот, СЕ да ја исполни својата обврска

Приштина, 16 мај 2024 (МИА) – Министерката за надворешни работи и дијаспора на Косово, Доника Грвала...

По седум рунди дијалог Белград и Приштина не постигна договор за трансакциите во динари, преговорите прекинати

По седум рунди дијалог Белград и Приштина не постигна договор за трансакциите во динари, преговорите прекинати

Брисел, 15 мај 2024 (МИА) - Денешната средба меѓу претставниците на Белград и Приштина за изнаоѓање...

Бислими ја оцени како неуспешна средбата во Брисел за српскиот динар во Косово

Бислими ја оцени како неуспешна средбата во Брисел за српскиот динар во Косово

Приштина, 15 мај 2024 (МИА) – Главниот преговарач на Косово во дијалогот со Србија, Бесник Бислими ј...

Курти за вонредни избори во Косово: Опозицијата да се подготви, ние сме секогаш подготвени

Курти за вонредни избори во Косово: Опозицијата да се подготви, ние сме секогаш подготвени

Приштина, 15 мај 2024 (МИА) – Косовскиот премиер, Албин Курти уште еднаш ја изрази подготвеноста на...

Грвала: Нацртот на ЕУ за ЗСО без де факто признавање на Косово од Србија е тројански коњ како Република Српска во БиХ

Грвала: Нацртот на ЕУ за ЗСО без де факто признавање на Косово од Србија е тројански коњ како Република Српска во БиХ

Приштина, 14 мај 2024 (МИА) - Министерката за надворешни работи на Косово, Доника Грвала-Шварц, изја...

Османи: Од Косово бараат создавање на ЗСО, а од Србија не бараат да гласа за Косово во СЕ

Османи: Од Косово бараат создавање на ЗСО, а од Србија не бараат да гласа за Косово во СЕ

Приштина, 14 мај 2024 (МИА) - Претседателката на Косово Вјоса Османи денеска на Самитот за демократи...

Квинта: Забраната за посета на Порфирие на Косово е спротивно на планот на Ахтисари и обврските од дијалогот

Квинта: Забраната за посета на Порфирие на Косово е спротивно на планот на Ахтисари и обврските од дијалогот

Приштина, 14 мај 2024 (МИА) – Амбасадорите на таканаречената „Група Квинта“, односно петте највлијат...

Недозволувањето влез на патријархот Порфириј во Косово е спротивно на принципите на едно демократско општество, порача Стано 

Недозволувањето влез на патријархот Порфириј во Косово е спротивно на принципите на едно демократско општество, порача Стано 

Брисел, 13 мај 2024 (МИА) - Одбивањето да му се дозволи влез на поглаварот на Српската православна ц...

Красниќи: Условувањето на членството во СЕ со ЗСО е лош сигнал за немнозинските заедници во Косово

Красниќи: Условувањето на членството во СЕ со ЗСО е лош сигнал за немнозинските заедници во Косово

Приштина, 14 мај 2024 (МИА) – Министерот за локална самоуправа на Косово, Елберт Красниќи, смета дек...

Лајчак: Решението на прашањето за употребата на динарите на Косово може да се постигне со компромис

Лајчак: Решението на прашањето за употребата на динарите на Косово може да се постигне со компромис

Белград, 14 мај 2024 (МИА) - Специјалниот пратеник на ЕУ за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Мирос...

Патријархот Порфириј доби забрана за влез во Косово, остри реакции од Белград

Патријархот Порфириј доби забрана за влез во Косово, остри реакции од Белград

Белград, 14 мај 2024 (МИА) - Властите во Приштина му забранија на поглаварот на Српската православна...

Image

Остани поврзан