• понеделник, 17 јуни 2024
САД се 15 години зад Кина во нуклеарната енергија

САД се 15 години зад Кина во нуклеарната енергија

Вашингтон, 17 јуни 2024 (МИА) - САД заостануваат 15 години зад Кина во развојот на високотехнолошка...

Тајванскиот министер за одбрана: Тајван не бара војна со Кина

Тајванскиот министер за одбрана: Тајван не бара војна со Кина

Тајпеј, 17 јуни 2024 (МИА) - Тајван не бара војна со Пекинг, но неговата политика е да изгради одбра...

Судар на кинески и филипински брод во Јужното Кинеско Море

Судар на кинески и филипински брод во Јужното Кинеско Море

Пекинг, 17 јуни 2024 (МИА) - Филипински брод денеска се судри со кинески брод во Јужното Кинеско Мор...

Адидас истражува голем корупциски скандал во Кина

Адидас истражува голем корупциски скандал во Кина

  Пекинг, 16 јуни 2024 година (МИА) – Германскиот производител на спортска опрема Адида...

Ли: Австралија треба да ги остави настрана несогласувањата со Кина

Ли: Австралија треба да ги остави настрана несогласувањата со Кина

Канбера, 16 јуни 2024 (МИА) – Премиерот на Кина, Ли Кечијанг денеска вети нова двојка џиновски панди...

Кинескиот премиер е во прва посета на Австралија по седум години

Кинескиот премиер е во прва посета на Австралија по седум години

Аделаида, 16 јуни 2024 (МИА) - Кинескиот премиер Ли Кианг, кој е во посета на Австралија, се фокусир...

Изложба на кинеска калиграфија отворена во Велес

Изложба на кинеска калиграфија отворена во Велес

Велес,15 јуни 2024 (МИА) - Во Ликовниот салон во Велес синоќа беше отворена изложба на кинеска калиг...

Ли допатува во Австралија

Ли допатува во Австралија

Канбера, 15 јуни 2024 (МИА) – Премиерот на Кина, Ли Кечијанг денеска пристига во посета на Австралиј...

Мишел: Отсуството на Кина на самитот во Швајцарија е разочарувачко

Мишел: Отсуството на Кина на самитот во Швајцарија е разочарувачко

Брисел, 13 јуни 2024 (МИА) - Претседателот на Советот на ЕУ, Шарл Мишел, ја критикуваше одлуката на...

Зголемен бројот џиновски панди во Кина и ширум светот до лани

Зголемен бројот џиновски панди во Кина и ширум светот до лани

Пекинг, 13 јyни 2024 (МИА) - Бројот на џиновски панди во дивината во Кина се зголемил до 2023 година...

САД и сојузниците: Кина води засилено врбување на западни пилоти на ловци

САД и сојузниците: Кина води засилено врбување на западни пилоти на ловци

Вашингтон, 6 јуни 2024 (МИА) - Кинеската армија најверојатно ги засилува обидите за врбување актуелн...

Кинескиот град Гуангжу инвестира 1,29 милијарди евра во инфраструктура за летечки такси

Кинескиот град Гуангжу инвестира 1,29 милијарди евра во инфраструктура за летечки такси

Пекинг, 5 јуни 2024 (МИА) - До 2027 година кинескиот град Гуангжу ќе инвестира повеќе од 10 милијард...

Кинеска зграда каде што живеат 20.000 луѓе

Кинеска зграда каде што живеат 20.000 луѓе

Чијанжијанг Сенчури Сити, 5 јyни 2024 (МИА) - Во средиштето на деловниот град Чијанжијанг Сенчури Си...

Изјава на ЕУ по повод 35-годишнината од протестите на Тјенанмен: Пекинг да преземе конкретни чекори на одговорност 

Изјава на ЕУ по повод 35-годишнината од протестите на Тјенанмен: Пекинг да преземе конкретни чекори на одговорност 

Брисел, 4 јуни 2024 (МИА) - Денеска кога се одбележува 35-годишнината од насилното задушување на мир...

Кинеската сонда „Chang'e-6“ собра примероци од подалечната страна на Месечината

Кинеската сонда „Chang'e-6“ собра примероци од подалечната страна на Месечината

Пекинг, 4 јуни 2024 (МИА) - Кинеската сонда „ Chang'e-6“ денеска ја напушти површината на Месечината...

Image

Остани поврзан