• сабота, 15 јуни 2024
Најбрзи голови во историјата на ЕП, рекордот во сопственост на Кириченко

Најбрзи голови во историјата на ЕП, рекордот во сопственост на Кириченко

Берлин, 12 јуни 2024 (МИА) – Рускиот напаѓач Димитри Кириченко е сопственик на најбрзиот гол во...

Партијата на Макрон на пат да го загуби и лидерството во либералната група „Да ја обновиме Европа“ 

Партијата на Макрон на пат да го загуби и лидерството во либералната група „Да ја обновиме Европа“ 

Брисел, 11 јуни 2024 (МИА) - Слабите резултати на европските избори на француската центристичка коал...

Италијанската левичарка од притвор во Унгарија освои место во ЕП

Италијанската левичарка од притвор во Унгарија освои место во ЕП

Рим, 10 јуни 2024 (МИА) - Италијанската наставничка Иларија Салис, на која и се суди во Унгарија за...

Почна одбројувањето до старт на ЕВРО2024

Почна одбројувањето до старт на ЕВРО2024

Берлин, 10 јуни 2024 (МИА) – Одбројувањето до почетокот на Европското фудбалско првенство во Гер...

АфД го исклучи Максимилијан Кра од своите редови во ЕП

АфД го исклучи Максимилијан Кра од своите редови во ЕП

Берлин, 10 јуни 2024 (МИА) - Германскиот екстремно десничарски политичар Максимилијан Кра, кој доби...

Мелони: Прерано е да се зборува за втор мандат на Урсула фон дер Лајен на чело на ЕК

Мелони: Прерано е да се зборува за втор мандат на Урсула фон дер Лајен на чело на ЕК

Рим, 10 јуни 2024 (МИА) - Италијанската премиерка Џорџа Мелони денеска изјави дека е прерано да се з...

Излезни анкети од изборите во Белгија: Либералите во водство во Брисел и Валонија, националистите во Фландрија 

Излезни анкети од изборите во Белгија: Либералите во водство во Брисел и Валонија, националистите во Фландрија 

Брисел, 9 јуни 2024 (МИА) – Првичните резултати од излезните анкети од денешните избори во Белгија п...

Мурињо не верува дека Италија може да го освои Евро 2024

Мурињо не верува дека Италија може да го освои Евро 2024

Истанбул, 9 јуни 2024 (МИА) - Тренерот на Фенербахче, Жозе Мурињо ги прогласи фаворитите за Европско...

Ивановски со нов македонски рекорд до 29. место на полумаратонот на ЕП во Рим

Ивановски со нов македонски рекорд до 29. место на полумаратонот на ЕП во Рим

Рим, 9 јуни 2024 (МИА) – Македонскиот маратонец Дарио Ивановски постави нов државен рекорд на полума...

Белгијците бираат европски, федерални и регионални пратеници 

Белгијците бираат европски, федерални и регионални пратеници 

Брисел, 9 јуни 2024 (МИА) - Белгијците денеска излегуваат на гласање за да изберат членови на Европс...

Крос убеден во победа на Германија на Европското првенство

Крос убеден во победа на Германија на Европското првенство

Берлин, 8 јуни 2024 (МИА) - Фудбалерот од средниот ред на Германија, Тони Крос ги верува дека негова...

Кејн по поразот од Исланд: Не сакавме на овој начин да тргнеме на ЕП

Кејн по поразот од Исланд: Не сакавме на овој начин да тргнеме на ЕП

Лондон, 8 јуни 2024 (МИА) – Капитенот на англиската фудбалска репрезентација Хари Кејн го сподели св...

Квалификации за ЕП: Фудбалерките одиграа нерешено против Молдавија

Квалификации за ЕП: Фудбалерките одиграа нерешено против Молдавија

Скопје, 31 мај 2024 (МИА) - Женската репрезентација на Македонија одигра нерешено 1:1 против селекци...

Ангел Петрушев шести на Европското првенство во Љубљана

Ангел Петрушев шести на Европското првенство во Љубљана

Љубљана, 18 мај 2024 (МИА) – Најдобриот македонски кајакар Ангел Петрушев заврши како шестопласиран...

Борачот Ананиев освои бронза на ЕП во Грција

Борачот Ананиев освои бронза на ЕП во Грција

Лутраки, 17 мај 2024 (МИА) - Македонскиот борач Марио Ананиев, член на боречкиот клуб „Бучим“, освои...

Image

Остани поврзан