• недела, 26 мај 2024
Сиљановска Давкова во Рим на чествување на Денот на сесловенските просветители, попладне на средба со Матарела

Сиљановска Давкова во Рим на чествување на Денот на сесловенските просветители, попладне на средба со Матарела

Рим, 24 мај 2024 (МИА) - Со посета на базиликата „Свети Климент“, каде...

Претседателката Сиљановска Давкова на аудиенција кај папата Франциск

Претседателката Сиљановска Давкова на аудиенција кај папата Франциск

Рим, 23 мај 2024 (МИА) - Претседателката Гордана Сиљановска Давкова ден...

Сиљановска Давкова ја предводи државно-црковната делегација во Рим и Ватикан на одбележување на Денот на сесловенските просветители

Сиљановска Давкова ја предводи државно-црковната делегација во Рим и Ватикан на одбележување на Денот на сесловенските просветители

Рим, 22 мај 2024 (МИА) - Претседателката Гордана Сиљановска Давкова ја...

Ватикан сака постојано претставништво и нормализација на односите со Кина

Ватикан сака постојано претставништво и нормализација на односите со Кина

Ватикан, 21 мај 2024 (МИА) - Ватикан сака да воспостави постојано претставништво во Кина со цел да г...

Првата официјална посета во странство на претседателката Сиљановска Давкова во Ватикан и Рим

Првата официјална посета во странство на претседателката Сиљановска Давкова во Ватикан и Рим

Скопје, 19 мај 2024 (МИА) - Претседателката Гордана Сиљановска Давкова првата официјална посета во с...

Вработени во Музеите на Ватикан почнуваат работен спор без преседан за работните услови

Вработени во Музеите на Ватикан почнуваат работен спор без преседан за работните услови

Рим, 13 мај 2024 (МИА) - Четириесет и девет вработени во Музеите на Ватикан започнаа работен спор бе...

Ватикан ги отфрли промената на полот, сурогат родителството и теоријата на родот

Ватикан ги отфрли промената на полот, сурогат родителството и теоријата на родот

Рим, 8 април 2024 (МИА) - Канцеларијата за доктрина на верата во Ватикан денеска ја објави деклараци...

Папа Франциск: Радувајте се и не губете надеж и покрај кризите

Папа Франциск: Радувајте се и не губете надеж и покрај кризите

Рим, 31 март 2024 (МИА) – Папата Франциск ги повика верниците на Велигденското бдение да се радуваат...

Папата Франциск го осуди терористичкиот напад во Москва

Папата Франциск го осуди терористичкиот напад во Москва

Ватикан, 24 март 2024 (МИА) - Папата Франциск денеска го осуди терористичкиот напад во концертната с...

Папата Франциск повторно повика на прекин на војните во Украина и Блиски Исток

Папата Франциск повторно повика на прекин на војните во Украина и Блиски Исток

Ватикан, 20 март 2024 (МИА) – Папата Франциск, на својата неделна општа аудиенција на плоштадот Свет...

Поради напад на кашлица папата повторно не одржа говор во Ватикан

Поради напад на кашлица папата повторно не одржа говор во Ватикан

Рим, 2 март 2024 (МИА) - Папата Франциск денеска имаше нов напад на кашлање за време на настан во Ва...

Костадиновска-Стојчевска: Нови идеи и заеднички активности со музеите во Ватикан

Костадиновска-Стојчевска: Нови идеи и заеднички активности со музеите во Ватикан

Скопје, 1 март 2024 (МИА) - Изложба со македонски икони во Музејот на Ватикан е една од точките за к...

Г. г. Стефан во посета на Рим и Ватикан, денеска на средба со папата Франциск

Г. г. Стефан во посета на Рим и Ватикан, денеска на средба со папата Франциск

Скопје, 26 февруари 2024 (МИА) - По повод 1155-годишнината од блаженото упокојување на Сесловенскиот...

Кардинал Зупи: Кина е важен ресурс и може да помогне да се постигне мир во Украина

Кардинал Зупи: Кина е важен ресурс и може да помогне да се постигне мир во Украина

Ватикан, 24 декември 2023 (МИА) - Папскиот пратеник за решавање на кризата меѓу Русија и Украина, ка...

Судот во Ватикан го осуди кардиналот Бечиу на пет и пол години затвор

Судот во Ватикан го осуди кардиналот Бечиу на пет и пол години затвор

Рим, 16 декември 2023 (МИА)  - Судот во Ватикан денеска го осуди италијанскиот кардинал Анџело...

Image

Остани поврзан