• петок, 19 јули 2024

ЦУК: Залутан граѓанин во реон на Старо Нагоричане

ЦУК: Залутан граѓанин во реон на Старо Нагоричане

Куманово 8 јуни 2024 (МИА) - Граѓанин залутал во реонот на општина Старо Нагоричане, движејќи се накај бањата Стрнобац, соопшти денеска Центарот за управување со кризи. Полицијата презема мерки за пронаоѓање.

-Граѓанин се јавил на 112 дека залутал и се изгубил, движејќи се кон Стрновац- бања во Старо Нагоричане. По конференциска телефонска комуникација со дел од службите од Системот за управување со кризи и со ОЦ СВР Куманово, било донесено решено дека дежурните од полицијата од ПС Старо Нагоричане ќе го контактираат директно со лицето и ќе му помогнат – прво ќе му дадат насоки за движење, а потоа ако е потребно и ќе појдат по него на терен според локацијата добиена од неговиот мобилен телефон, соопшти ЦУК.

Центарот за управување со кризи информираше дека е пронајдена граната во двор на семејна куќа во кумановското село Романовце.

-На 112 пријава за пронајдена фрлена бомба – граната во двор што не е експлодирана, во село Романовце. Таа била фрлена во дворот во куќа чии сопственици не се во државата и се во Швајцарија. Настанот го пријавил зетот на сопствениците. Од ЦУК веднаш се известени во ОЦ СВР Куманово, за безбедносна постапка, соопшти ЦУК. ам/сст/


Фото: МИА архива

Можно е и ова да ти се допаѓа

Остани поврзан