• петок, 21 јуни 2024

Царинска управа: Одземена дрога испратена во мала пратка и огнено оружје од скопјанец

Царинска управа: Одземена дрога испратена во мала пратка и огнено оружје од скопјанец

Скопје, 20 мај 2024 (МИА) - Одземени се 30 грама дрога и пиштол од скопјанец, по заедничка акција на инспектори од Одделението за истраги при Царинската управа и крим полицијата при МВР.

Дрогата е откриена при претрес на лицето извршен откако истото подигнало пратка во Пошта пристигната од Германија. Во координација со дежурен јавен обвинител, инспектори од Секторот за контрола и истраги заедно со припадници од МВР извршија и претрес во домот на лицето каде е пронајден пиштол кој е одземен од страна на царинските инспектори, соопшти Царинската управа.

Против лицето ќе биде поведена кривична пријава до Основното јавно обвинителство.са/

Фото: Царинска управа

 

Остани поврзан