• среда, 12 јуни 2024

Уште 28 загинати во Газа во изминатите 24 часа, вкупниот број достигна 35.000

Уште 28 загинати во Газа во изминатите 24 часа, вкупниот број достигна 35.000

Газа, 11 маја 2024 (МИА) – Министерството за здравство на Хамас денеска објави дека најмалку 28 лица загинале во Појасот Газа во изминатите 24 часа.

Министерството во редовниот дневен извештај објави дека во израелската војна против палестинското исламистичко движење Хамас, која започна на 7 октомври минатата година, досега се убиени 34.971 лице.

Во седумесечната израелска воена операција во Газа повредени се 78.641 лице.са/

Фото: МИА архива

Остани поврзан