• сабота, 20 април 2024

Унгарскиот парламент треба да одлучува за кандидатурата на Шведска за НАТО

Унгарскиот парламент треба да одлучува за кандидатурата на Шведска за НАТО

Будимпешта, 26 февруари 2024 (МИА) – Унгарскиот парламент денеска се очекува да го ратификува приемот на Шведска во НАТО, пренесе ДПА.

Пратениците треба да гласаат за барањето на Шведска за членство во НАТО на првата пленарна седница по враќањето на парламентот од зимскиот распуст. Се очекува гласањето да биде попладне.

Собраниските комисии веќе ја одобрија ратификацијата, недостасува само согласност од целосното собрание.

Унгарија е единствената од 31 земја-членка на НАТО која сè уште не го ратификувала приемот на Шведска. Сите членови мора да се потпишат на барањата пред да биде примена нова земја.

Будимпешта наведе различни причини за доцнењето. Неодамна, десничарската популистичка влада на премиерот Виктор Орбан рече дека се чувствува „навредена“ од критиките од Шведска за состојбата на владеењето на правото во Унгарија.

Шведска поднесе барање за членство во НАТО заедно со Финска во мај 2022 година во услови на руската војна против Украина.

Финска стана 31-ва членка на Алијансата на почетокот на април минатата година. јт/

Остани поврзан