• среда, 12 јуни 2024

Стара експлозивна направа пронајдена во двор во делчевското село Вирче

Стара експлозивна направа пронајдена во двор во делчевското село Вирче

Делчево, 18 мај 2024 (МИА) - Во делчевското село Вирче пронајдена е стара неексплодирана граната. Случајот е пријавен од жител на селото кој експлозивната направа ја пронашол во својот двор. 

-Во Пoлициската станица Делчево, А.М.(60) од с.Вирче, делчевско, на 17.05.2024 во 19.50 часот пријавил дека при извршување градежни работи во неговиот двор пронашол една стара неексплодирана граната, се вели во информацијата од делчевската полиција.

Гранатата по извршениот увид била подигната од пиротехничар од Дирекцијата за заштита и спасување. вс/дма/


Фото: МИА

Можно е и ова да ти се допаѓа

Остани поврзан