• среда, 29 ноември 2023

Северна Кореја ги обвини САД дека 2023. ја направиле исклучително опасна година

Северна Кореја ги обвини САД дека 2023. ја направиле исклучително опасна година

Пјонгјанг, 26 септември 2023 (МИА) - Северна Кореја денеска ги обвини САД дека 2023 година ја прават исклучително опасна и дека активностите на земјата се обид да се предизвика нуклеарна војна.

Амбасадорот на Северна Кореја во ОН, Ким Сонг, рече дека дејствијата на Западот може да предизвикаат нуклеарна војна и ги осуди и американските и јужнокорејските лидери за „хистерични забелешки за конфликтот“, за кои рече дека ги зголемуваат тензиите во регионот.

Тој додаде дека Вашингтон се обидува да создаде „азиска верзија на НАТО“.

Амбасадорот рече дека Северна Кореја нема друг избор освен да ги изгради своите одбранбени методи.

Северна Кореја минатиот месец објави дека практикувала окупација на јужнокорејска територија во случај на војна. Забелешките уследија откако војската на Северна Кореја соопшти дека истрелала две тактички балистички ракети од Пјонгјанг за да вежбаат напади врз главните командни центри и оперативните аеродроми во Јужна Кореја.

За време на неговиот говор во ОН минатата недела, јужнокорејскиот претседател Џун Сук Јул ги предупреди светските лидери за неодамнешната средба и можната соработка меѓу Северна Кореја и Русија. мс/

фото: МИА архива

Остани поврзан