• петок, 19 јули 2024
Борел: Кинеското партнерство со Русија и воената поддршка на Северна Кореја ја поттикнуваат агресијата врз Украина

Борел: Кинеското партнерство со Русија и воената поддршка на Северна Кореја ја поттикнуваат агресијата врз Украина

Брисел, 12 јули 2024 (МИА) - Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Бо...

Јун Сук-Јол: Трговијата со оружје меѓу Северна Кореја и Русија е закана за светскиот мир

Јун Сук-Јол: Трговијата со оружје меѓу Северна Кореја и Русија е закана за светскиот мир

Сеул, 10 јули 2024 (МИА) - Трговијата со оружје меѓу Северна Кореја и Русија е закана за светскиот м...

Елитна севернокорејска воена единица во посета на Русија

Елитна севернокорејска воена единица во посета на Русија

Пјонгјанг, 9 јули 2024 (МИА) - Делегација на севернокорејската елитна воена единица отпатува во посе...

Ким Јо-џонг и се закани на Јужна Кореја

Ким Јо-џонг и се закани на Јужна Кореја

Пјонгјанг, 9 јули 2024 (МИА) – Сестрата на севернокорејскиот лидер Ким Јо-џонг и се закани на Јужна...

Северна Кореја тестираше нова тактичка балистичка ракета

Северна Кореја тестираше нова тактичка балистичка ракета

Пјонгјанг, 2 јули 2024 (МИА) - Северна Кореја тестираше нова тактичка балистичка ракета способна да...

Северна Кореја: Односите на Јужна Кореја, САД и Јапонија се како азиска верзија на НАТО

Северна Кореја: Односите на Јужна Кореја, САД и Јапонија се како азиска верзија на НАТО

Пјонгјанг, 30 јуни 2024 (МИА) - Северна Кореја ја критикуваше заедничката воена вежба на Јужна Кореј...

Северна Кореја измината ноќ лансираше околу 350 балони со ѓубре кон Јужна Кореја

Северна Кореја измината ноќ лансираше околу 350 балони со ѓубре кон Јужна Кореја

Сеул, 25 јуни 2024 (МИА) - Северна Кореја во текот на ноќта лансираше околу 350 балони со ѓубре кон...

Стејт департмент: Можноста Русија да и испорача оружје на Северна Кореја е исклучително загрижувачка

Стејт департмент: Можноста Русија да и испорача оружје на Северна Кореја е исклучително загрижувачка

Вашингтон, 20 јуни 2024 (МИА) - Американскиот Стејт департмент денеска соопшти дека можноста Русија...

Севернокорејски медиуми: Договорот Москва – Пјонгјанг предвидува итна воена помош во случај на војна

Севернокорејски медиуми: Договорот Москва – Пјонгјанг предвидува итна воена помош во случај на војна

Пјонгјанг, 20 јуни 2024 (МИА) – Новиот договор помеѓу Русија и Северна Кореја бара од двете земји да...

Шефот на НАТО ја истакна важноста од проширување на соработката со Индо-пацификот

Шефот на НАТО ја истакна важноста од проширување на соработката со Индо-пацификот

Вашингтон, 19 јуни 2024 (МИА) - Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја истакна важноста од...

Путин: Русија и Северна Кореја ќе потпишат „фундаментален“ документ за продлабочување на соработката

Путин: Русија и Северна Кореја ќе потпишат „фундаментален“ документ за продлабочување на соработката

Пјонгјанг, 19 јуни 2024 (МИА) - Рускиот претседател Владимир Путин на почетокот на неговите разговор...

Путин во Северна Кореја: Русија се бори против американската хегемонија

Путин во Северна Кореја: Русија се бори против американската хегемонија

Москва, 19 јуни 2024 (МИА) - Русија се бори против децениска „хегемонистичка и империјалистичка поли...

Десетици севернокорејски војници ја минаа границата со Јужна Кореја

Десетици севернокорејски војници ја минаа границата со Јужна Кореја

Сеул, 18 јуни 2024 (МИА) - Десетици севернокорејски војници ја преминаа границата со Јужна Кореја, а...

Севернокорејски војници повредени во експлозија на нагазна мина во близина на границата

Севернокорејски војници повредени во експлозија на нагазна мина во близина на границата

Пјонгјанг, 18 јуни 2024 (МИА) - Неколку севернокорејски војници се повредени во експлозија на нагазн...

Јужнокорејски активисти испратија пропагандни летоци во балони до Северна Кореја

Јужнокорејски активисти испратија пропагандни летоци во балони до Северна Кореја

Сеул, 6 јуни 2024 (МИА)  - Активисти од групата што ги собира севернокорејските граѓани кои пре...

Image

Остани поврзан