• четврток, 22 февруари 2024

Почнува Фестивалот „Богородичен покров“

Почнува Фестивалот „Богородичен покров“

Скопје, 25 ноември 2023 (МИА) - Онлајн проекции на документарни филмови посветени на културното и духовното наследство и хуманоста, како и историски и биографски филмови ќе понуди осмото издание на Меѓународниот филмски фестивал за културни, духовни и хумани вредности  „Богородичен Покров“ што ќе се одржува онлјан од денеска до 1 декември. 

Програмата стартува со интервју со почесниот претседател на Фестивалот, протојереј –ставрофор, проф. д-р Јован Таковски, кој се упокои годинава, што досега не е објавено, а е посветено на јавувањето на Пресвета Богородица во село Умлена каде што тој лично бил сведок. Ќе се емитува вечерва во 21 часот на линкот https://youtu.be/YAKAr6XJvwY .

За свеченото отворање на фестивалот во 21:30 часот е предвиден  документарно играниот филм посветен на Свети Јаков Тумански, на Coolture- Србија,  ЛХС студио, Артпроект тим и УТС продукција, чиј продуцент е и Милан П. Кићевац. 

На вториот ден од фестивалот утревечер ќе бидат прикажани портрет  на Гордана Драгиќ, д-р по вибрациона медицина „Знаењето е здравје“ и рускиот документарен филм „Оган“ за Благодатниот оган од Ерусалим. 

Дел од програмата се и документарните филмови  „Приказни од Атос“, „Илјада години историја на Света Гора“ и „Хиландарскиот имот“ на Балкан трип продукција од Србија, „Манастир Сурпателе“,  на ТВ Тринитас од Романија и „Ембрион на ренесансата“ на Лавиринт, Македонија, „Свети Јован Шангајски“ на Неофит продукција, Русија,  „Мајка Храброст - Живот за Никола“ на РТС,  „Св.апостоли Петар и Павле, Манастир Ботош“ на романски ТВ Тринитас и  рускиот документарен филм „Боже! Го чувствувам твоето доаѓање” посветен на режисерот Андреј Тарковски, со кој се затвора фестивалот. 

-Сите филмски проекции и програми се бесплатни. Мисијата на Фестивалот е да ги негува и шири духовните вредности меѓу луѓето и да се едуцираат младите генерации во насока на духовност, љубов, добрина, морал и пожртвуваност, велат за МИА од Топ Ворлд, продуциската куќа од Скопје, организатор на фестивалот.

„Богородичен покров“ е единствен фестивал од ваков жанр во државава, а се одржува со благослов на архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан. лв/бак/

фото: Топ Ворлд

Можно е и ова да ти се допаѓа

Остани поврзан