• вторник, 18 јуни 2024

Роналдо го собори рекордот на Саудиска Арабија во една сезона

Роналдо го собори рекордот на Саудиска Арабија во една сезона

Ријад, 18 мај 2024 (МИА) - Напаѓачот на Ал-Наср, Кристијано Роналдо постигна асистенција на натпреварот од 32. коло на шампионатот на Саудиска Арабија со Ал-Хилал (1:1).

Триесет и деветгодишниот Португалец го собори рекордот во една сезона на овој турнир. Тој има 33 гола и 11 асистенции. 

Претходниот рекордер беше Абдеразак Хамдалу, кој постигна вкупно 43 поени (гол+асистенции) во сезоната 2018/19.

Ал-Наср со 78 поени и се наоѓа на второто место во поредокот. зс/

Фото: ЕПА

Остани поврзан