• четврток, 23 мај 2024

Рекордни температури ширум Кина

Рекордни температури ширум Кина

 
Пекинг, 2 јуни 2023 (МИА) - Температурите низ Кина го достигнаа или надминаа рекордните вредности за мај, соопштија денеска кинеските власти. Се очекува топлотниот бран да продолжи во поголемиот дел од јужна Кина, што може дополнително да ја оптовари електричната мрежа, најавија метеоролозите.

Метеоролошките станици на 446 локации регистрираа температури што се еднакви или повисоки од највисоките досега регистрирани за мај, изјави заменик директорот на Националниот центар за клима Гао Ронг. Во понеделникот метеоролошката служба на Шангај извести дека во градот е регистрирана температура од 36,1 Целзиусови степени. Претходниот рекорд за мај беше 35,7 степени Целзиусови - во 2018 година.

Во текот на следните три дена, поголемиот дел од јужна Кина се очекува да има температури над 35 степени Целзиусови, додека некои области ќе надминат 40 Целзиусови степени, се нагласува во денешниот извештај на метеоролошката служба.  зш/

Остани поврзан