• вторник, 21 мај 2024

Во израелски ракетен напад врз јужен Либан загинаа новинарка и снимател на либанска телевизија

Во израелски ракетен напад врз јужен Либан загинаа новинарка и снимател на либанска телевизија

Бејрут, 21 ноември 2023 (МИА) - Новинарка и снимател на либанската телевизија Ал Мајдин и уште едно лице загинаа денеска во израелски ракетен напад врз јужен Либан, во близина на границата меѓу двете земји.

Либанската новинска агенција јави дека инцидентот се случил во близина на градот Тир Харф. Телевизијата Ал Мајадин објави дека Израел намерно го гаѓал нивниот тим.

Како што се наведува, новинарката и снимателот на таа телевизија загинале кога врз нив биле испукани две ракети од израелски воен авион веднаш по вклучувањето во програмата. рп/

Фото: МИА архива

Остани поврзан