• понеделник, 24 јуни 2024

Работата е во тек со фудбалската лига на Саудиска Арабија вредна милијарди долари

Работата е во тек со фудбалската лига на Саудиска Арабија вредна милијарди долари

 

RFI/AFP

Секој што очекуваше непосредни резултати од невиденото расфрлање на фудбалските ѕвезди во Саудиска Арабија веројатно беше разочаран бидејќи трошењето од милијарда долари создаде погрешна сезона без меѓународни успеси.

И покрај минатогодишните пиротехнички откритија за суперѕвездите како што се Кристијано Роналдо, Карим Бензема и Нејмар, новата саудиска про лига оттогаш обезбеди малку огномет.

Во саботата, Ал Хилал ја освои својата четврта титула во пет години со три натпревари до крајот, дури и без услугите на Нејмар кој се повреди со репрезентацијата на Бразил во октомври.

Ниту еден од саудиските тимови не стигна до финалето на азиската Лига на шампиони, домаќинот Ал Итихад испадна во второто коло на Светското клупско првенство во Џеда, а репрезентацијата на Саудиска Арабија на Роберто Манчини загуби во осминафиналето на Азискиот куп.

Ал Хилал беше толку доминантен што победи на 34 последователни натпревари во сите натпреварувања -- рекорд за тим од врвот -- и остана непоразен во Про лигата.

Победите од 9-0, 7-0 и 6-1 го истакнаа јазот помеѓу Ал Хилал, еден од четирите клуба купени минатата година од Фондот за јавни инвестиции, сувереното богатство на Саудиска Арабија финансирано од нафта и останатите.

Ал Хилал, Ал Наср со Роналдо, Ал Ахли со Ријад Махрез и Ал Итихад, новите работодавци на Бензема, заземаат четири од првите пет позиции на прволигашката табела.

„Недостигот од соодветна распределба на играчите меѓу сите тимови создаде јасен јаз меѓу големите и малите тимови и ја уништи конкуренцијата во корист на Ал Хилал“, изјави за AFP Мохамед Мандур, париски новинар од веб-страницата Sportsdata.

Администраторите на лигата, исто така нововработени, велат дека тоа е долгорочен проект и дека ќе биде потребно време за да се постигне нивната цел: да стане едно од петте најдобри светски домашни натпреварувања според метрика како што се квалитетот на играчите, посетеноста на стадионите и комерцијалниот успех.

Веќе на повидок е 2034 година, кога Саудиска Арабија, која сака да претстави нов имиџ и да се подготви за пост-нафтената ера, ќе стане втората земја од Персискиот залив што ќе биде домаќин на Светското првенство, по соседот Катар во 2022 година.

Изминатото лето потрошени 957 милиони долари за играчи, втори по англиската Премиер лига и невидено во саудискиот фудбал, несомнено предизвика дополнителен интерес за конкуренцијата, дури и ако допрва треба да ги достигне височините.

На неодамнешниот натпревар во Ријад, Ахмед Осама, Египќанец кој живее во Саудиска Арабија, седеше среќно со своите две деца гледајќи ги Ал Наср и Роналдо (39), фудбалска легенда на крајот од неговата кариера.

„Дојдовме само да го видиме Роналдо, кој и двајцата го сакаат“, изјави 40-годишниот Осама за AFP, додавајќи дека неговите деца на девет и шест години го избираат Ал Наср кога играат Плејстејшн, наместо Барселона или Реал Мадрид.

Одеднаш ангажирањето на сплав ѕвездени играчи не е едноставен потфат, а проблемите што се појавуваат ги вклучија тешкотиите на Бензема да се реши на Ал Итихад и Роналдо да биде казнет за навредлив гест на теренот.

Ал Хилал е еден од четирите клубови во мнозинска сопственост на саудискиот суверен богат фонд

Поранешниот играч на Ливерпул, Џордан Хендерсон, по само шест месеци минати во Про лигата го напушти Ал Етифак во Ајакс, чии старти во доцните часови, високите температури и често празните стадиони може да се покажат како непријатни за играчите.

Во април, навивач во традиционална саудиска облека изработи долг камшик и го удри Абдеразак Хамдала од Ал Итихад откако се расправаше со напаѓачот од трибините.

Сајмон Чадвик, професор по спорт и геополитичка економија на француската бизнис школа SKEMA, рече дека се потребни години за да се изгради профил во кој ужива англиската Премиер лига или шпанската Ла Лига.

„Фудбалот на Саудиска Арабија мора да се навикне на фактот дека парите и играчите сами по себе не се доволни за да гарантираат вечен успех“, изјави тој.

„Оваа сезона фудбалот во Саудиска Арабија прилично се оддалечи на и надвор од радарите на фудбалските навивачи“, додаде Чадвик.

„Не може да биде така. Како што покажуваат Ла Лига и Премиер лигата, ангажманот е феномен 24/7/365. Саудискиот фудбал има уште многу работа.

Остани поврзан