• четврток, 29 февруари 2024

Протести во Полска поради праксата на лекарите да извршат легални абортуси

Протести во Полска поради праксата на лекарите да извршат легални абортуси

Варшава, 14 јуни 2023 (МИА) – Во околу 70 полски градови и неколку европски престолнини илјадници Полјачки протестираа под мотото „Ниту една повеќе“ поради рестриктивниот закон за абортус.

Протестите се организирани по смртта на пет бремени жени од сепса во болница поради праксата на полските лекари да не ја спасуваат мајката со прекин на бременоста, туку се чека прво да почине плодот.

„Дорота од Нови Тарг повеќе не е жива бидејќи полските закони против абортусот убиваат и ги претвораат лекарите во политички службеници наместо во здравствени експерти. Уште колку пати ќе пишуваме на транспарентите „Јас не сум инкубатор“? Колку сопрузи ќе ги губат жените? Зарем малку умревме? Престанете да не убивате“, велат организаторите на здружението Полски штрајк на жените.

Во Варшава на протестот беа прочитани приказните за пет бремени Полјачки кои завршија во болница во последните две години.

Единственото нешто што ја спасило шестата трудница кога почнала да се чувствува лошо е тоа што стапила во контакт со независната полска телевизија ТВН24, а потоа лекарите ја прекинале бременоста, плашејќи се од скандал.

„Убијци“, „Сакаме лекари, а не мисионери“, „Ниту една повеќе“, „Престани да убиваш“ скандираа Полјачки во Варшава, Краков, Вроцлав, Лоѓ, но и во Нови Тарг, каде почина 33-годишната Дорота.

Во Варшава, активистите на ултра-католичките организации организираа контрапротест и поставија постери против абортусот и гласно се молеа.

Владејачката конзервативната партија Право и Правда, која го заостри веќе рестриктивниот Закон за абортус и поради кој полските жени се плашат да забременат во својата татковина, негираат каква било вина за атмосферата во која полските лекари се плашат легално да ја прекинат бременоста затоа што некој може да обвини нив и ги тужи.

- Во Полска е дозволен абортус. Животот и здравјето на жената се на прво место. Добив информација од Министерството за здравство дека имало смртни случаи во такви случаи дури и додека опозицијата беше на власт, изјави денеска полскиот премиер Матеуш Моравјецки без да наведе никаква статистика.

Лидерот на владејачките конзервативци во Полска, Јарослав Качински денеска изјави дека сето тоа беше голема измама и пропагандна злоупотреба.

- Никаде во законот нема збор за случај кога е загрозен животот или здравјето на бремена жена. Таму ништо не е сменето, наведе Качински за одлуката на Уставниот суд од 2020 година, според која жените се принудени да ја носат својата бременост и кога фетусот е сериозно оштетен или бебето ќе умре по раѓањето во страдање и болка.

Додека полскиот министер за здравство, Адам Њеџелски денеска информираше дека е формирана нова работна група во која првпат ќе има жени, а не само мажи, која треба да прецизира како лекарите да дејствуваат во случаи на сепса за да го спасат животот на мајката.

Полската католичка црква и активистите на католичките организации се обидуваат целосно да го забранат абортусот во Полска, а владејачката партија ги исполни со забрана за прекинување на бременоста во случај на сериозно оштетување или болест на фетусот, оставајќи само две правни опции: кога е загрозен животот или здравјето на трудницата или кога бременоста е резултат на кривично дело - силување или инцест. ми/

фото: Лого

Остани поврзан