• среда, 24 април 2024

Претседателот Пендаровски во посета на Обединетите Арапски Емирати  

Претседателот Пендаровски во посета на Обединетите Арапски Емирати   

Скопје, 15 март 2023 (МИА) - Претседателот на државата Стево Пендаровски, придружуван од сопругата Елизабета Ѓоргиевска, престојува во официјална посета на Обединетите Арапски Емирати.

Како што е најавено, Пендаровски денеска во Абу Даби ќе биде примен од Шеик Мохамед бин Зајед бин Султан Ал Нахјан, претседател на Обединетите Арапски Емирати и владетел на Абу Даби.

Во состав на официјалната делегација за време на посетата на ОАЕ, информираа од кабинетот на Пендаровски, е и министерот за финансии, Фатмир Бесими.

За време на официјалната посета, предвидено е претседателот Пендаровски да положи цвеќе на Вахат Ал Карама (Оаза на достоинството) и да оддаде почит на мачениците и хероите на Обединетите Арапски Емирати. цр/лв/

Фото:МИА

 

Остани поврзан