• понеделник, 22 април 2024

Почувствуван земјотрес во Дебар и околината, епицентарот во Албанија

Почувствуван земјотрес во Дебар и околината, епицентарот во Албанија

Скопје, 28 февруари 2024 (МИА) - Земјотрес со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала е почувствуван синоќа во 23 часот и 37 минути во југозападниот дел од земјава, во Дебар и околината, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Епицентарот на земјотресот бил на 127 километри југозападно од Скопје, во соседна Република Албанија, со Рихтерова локална магнитуда ML3.2..са/

Фото: МИА

Остани поврзан