• понеделник, 13 мај 2024

ПМФЛ: Гостивар го победи Вардар во дербито на дното

ПМФЛ: Гостивар го победи Вардар во дербито на дното

Скопје, 24 септември 2023 (МИА) – На стадионот „Борис Трајковски“ во скопско Маџари, Гостивар попладнево го совлада Вардар во дуелот на двете последнопласирани екипи на табелата во Првата македонска фудбалска лига. 

Ова беше еден од шесте натпревари во кои фаворитите за највисок пласман, Струга, Шкендија и Шкупи освоија три бода.

 

Постигнати резултати:

АП Брера – Силекс 1:1

Шкендија – Македонија ЃП 1:0

Струга ТЛ – Работнички 1:0

Тиквеш – Брегалница 2:1

Вардар – Гостивар 0:2

Воска – Шкупи 2:3.

 

Табела: Шкендија бодови 16, Шкупи 15, АП Брера 14, Силекс 13, Тиквеш 13, Струга ТЛ 12, Работнички 10, Брегалница 9, Македонија ЃП 8, Воска 7, Гостивар 6 и Вардар 4. зс/

 

Фото: МИА

Остани поврзан