• понеделник, 17 јуни 2024

ПМФЛ: Вардар подобар од Струга, ја забележа 500-тата победа во првата лига

ПМФЛ: Вардар подобар од Струга, ја забележа 500-тата победа во првата лига

Скопје, 7 април 2024 (МИА) - Фудбалскиот клуб Вардар минимално со 1:0 славеше над шампионот Струга во меч од 26 коло на Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ), а со овој триумф, „црвено-црните“ конечно избега од зоната за испаѓање.

Единствениот гол за скопскиот тим го реализираше српскиот интернационалец Ѓуриќ во 73 минута.

Вардарци по овој меч имаат 29 бодови и се на осмото место на табелата.

За Вардар ова беше 500-ти триумф во Првата лига и тоа е првиот тим кој ја надмина оваа бројка.

Резултати од 26.коло од ПМФЛ:

БРЕГАЛНИЦА – ШКУПИ 1:0
МАКЕДОНИЈА ЃП – ШКЕНДИЈА 1:1
ТИКВЕШ – АП БРЕРА 3:1
ВАРДАР – СТРУГА ТЛ 1:0
ВОСКА СПОРТ – РАБОТНИЧКИ 1:1

Вчера:

СИЛЕКС – ГОСТИВАР 0:0

Табела: 

Струга Трим Лум 54 бодови
Шкупи 51
Шкендија 49
Силекс 37
Тиквеш 36
Гостивар 33
Брера Струмица 30
Вардар 29
Работнички 28
Воска Спорт 28
Македонија ЃП 25
Брегалница Штип 25.дс

Фото: ФК Вардар

Остани поврзан