• понеделник, 15 април 2024

Пендаровски, Јакимовски, Димитриевски и Таравари поднеле кандидатури за претседател во ДИК

Пендаровски, Јакимовски, Димитриевски и Таравари поднеле кандидатури за претседател во ДИК

Скопје, 18 март 2024 (МИА) - Четворица од седуммина кандидати кои собраа потписи од граѓаните денеска поднеле кандидатури за претседател до Државната изборна комисија. 

Кандидатура за претседател поднел актуелниот шеф на државата Стево Пендаровски кој е поддржан од СДСМ и коалицијата, Стевчо Јакимовски од ГРОМ, Максим Димитриевски од ЗНАМ и Арбен Таравари од поддржан од коалицијата на албанската опозиција Вреди. 

Според роковникот на ДИК за претседателските избори, кандидатурите треба да бидат поднесени до утревечер. Потписи за кандидатура за претседател собраа и Гордана Силјановска Давкова, која е поддржана и со пратенички потписи од ВМРО ДПМНЕ и коалицијата, Билјана Ванковска поддржана од Левица и Бујар Османи, поддржан од ДУИ. 

Кандидатурите треба да бидат потврдени од членовите на ДИК и тогаш тие и официјално ќе станат претседателски кандидати. 

Кампањата за претседателските избори ќе започне на 4 април. ев/аа/

Фото: МИА архива

Можно е и ова да ти се допаѓа

Остани поврзан