• четврток, 13 јуни 2024
Убедлива победа на Клаудија Шејнбаум на претседателските избори во Мексико

Убедлива победа на Клаудија Шејнбаум на претседателските избори во Мексико

Мексико Сити, 3 јуни 2024 (МИА) - Кандидатката на владејачката левичарска партија, Клаудија Шејнбаум...

Зохре Елахиџан е првата жена пријавена за претседателските избори во Иран

Зохре Елахиџан е првата жена пријавена за претседателските избори во Иран

Техеран, 1 јуни 2024 (МИА) - Зохре Елахиџан е првата жена која се пријави за претстојните вонредни п...

Наузеда ја објави победата на претседателските избори, неговиот ривал го призна поразот

Наузеда ја објави победата на претседателските избори, неговиот ривал го призна поразот

Вилнус, 27 мај 2024 (МИА) - Претседателот на Литванија, Гитанас Наузеда прогласи победа во последнио...

Во Литванија се одржува вториот круг од претседателските избори

Во Литванија се одржува вториот круг од претседателските избори

Вилнус, 26 јули 2024 (МИА) - Во Литванија денеска се одржува вториот круг од претседателските избори...

Гордана Сиљановска Давкова и официјално претседател на државата, ДИК објави конечност на изборните резултати

Гордана Сиљановска Давкова и официјално претседател на државата, ДИК објави конечност на изборните резултати

Скопје, 11 мај 2024 (МИА) – За Претседател на Република Северна Македонија е избрана Гордана Сиљанов...

Седница на ДИК за резултатите од Претседателските избори (во живо)

Седница на ДИК за резултатите од Претседателските избори (во живо)

Скопје, 11 мај 2024 (МИА) -  Државната изборна комисија (ДИК) денеска одржува седница на која т...

Голема победа на десничарската опозиција во Северна Македонија на парламентарните и претседателските избори

Голема победа на десничарската опозиција во Северна Македонија на парламентарните и претседателските избори

9 мај 2024 Хина   Десничарската опозиција во Северна М...

Парламентарни избори: ВМРО-ДПМНЕ - 59 пратеници, СДСМ - 19, ДУИ -18, Вреди - 13, Левица - 6, ЗНАМ- 5

Парламентарни избори: ВМРО-ДПМНЕ - 59 пратеници, СДСМ - 19, ДУИ -18, Вреди - 13, Левица - 6, ЗНАМ- 5

Скопје, 8 мај 2024 (МИА) - Првичните резултати од денешните парлам...

ДИК претседателски избори: Гордана Силјановска Давкова - 62,74% , Стево Пендаровски - 30,37%

ДИК претседателски избори: Гордана Силјановска Давкова - 62,74% , Стево Пендаровски - 30,37%

Скопје, 8 мај 2024 (МИА) – Првичните резултати од денешниот втор круг претседателски избори што Држа...

За победа во вториот круг избори за претседател потребни 362.864 гласови

За победа во вториот круг избори за претседател потребни 362.864 гласови

Скопје, 8 мај 2024 (МИА) – Во земјава денеска се одржува вториот круг о...

Одѕивот на Претседателските избори во Амбасадата во Брисел до 17 часот 39 отсто  

Одѕивот на Претседателските избори во Амбасадата во Брисел до 17 часот 39 отсто  

Брисел, 7 мај 2024 (МИА) – Во вториот круг од Претседателските избори на гласачкото место  број...

Пендаровски: Очекувам пресврт во вториот круг на изборите

Пендаровски: Очекувам пресврт во вториот круг на изборите

Скопје, 2 мај 2024 (МИА) - Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски вечерва во интервју за телеви...

Силјановска-Давкова ќе почитува, но нема да употребува Северна, за Пендаровски тоа е невозможно во меѓународните институции

Силјановска-Давкова ќе почитува, но нема да употребува Северна, за Пендаровски тоа е невозможно во меѓународните институции

Скопје, 1 мај 2024 (МИА) – Ќе го почитувам, но нема да го употребувам –...

Пендаровски од Куманово: Поголема излезност за државата да чекори по зацртаниот пат

Пендаровски од Куманово: Поголема излезност за државата да чекори по зацртаниот пат

Куманово, 30 април 2024 (МИА) - Претседателскиот кандидат на коалицијата предводена од СДСМ Стево Пе...

Димитриевски ги изнесе условите на ЗНАМ за формирање на идна влада

Димитриевски ги изнесе условите на ЗНАМ за формирање на идна влада

Скопје, 30 април 2024 (МИА) — Претседателот на Движењето ЗНАМ – За наша Македонија, Максим Димитриев...

Image

Остани поврзан