• петок, 12 јули 2024

Одбележување на Меѓународниот ден на бегалците - 20 јуни

Одбележување на Меѓународниот ден на бегалците - 20 јуни

Скопје, 24 јуни 2024 (MIA) - Во Собранието на Република Северна Македонија денеска ќе биде одбележан Меѓународниот ден на бегалците - 20 јуни.

Воведни обраќања по тој повод, како што најави собраниската прес-служба, ќе имаат претседателот на Собранието Африм Гаши, евроамбасадорот Дејвид Гир, постојаната координаторка на ООН во Северна Македонија Росана Дуџак, претставникот на УНХЦР во државава, Габриел Гуалано де Годој, како и пратеничката Соња Мираковска. дма/

Фото: МИА архива

Остани поврзан