• четврток, 16 мај 2024

Надал се пријави за Лејвер купот

Надал се пријави за Лејвер купот

 

Мадрид, 22. април 2024 (МИА) – Шпанскиот тенисер Рафаел Надал ќе биде дел од Тимот Европа на Лејвер купот, кој е закажан за од 20 до 22 септември во Берлин, соопштија денеска организаторите.

„Надал им се придружува на Карлос Алкараз, Данил Медведев и Александар Зверев во Тим Европа, кој ќе се обиде да го врати трофејот во Лејвер купот под водство на Бјорн Борг“, се вели во соопштението на организаторите.

Лејвер купот во 2022 година беше последниот официјален турнир на кој настапи легендарниот Швајцарец Роџер Федерер, а Надал, иако повреден, дојде на турнирот да игра во двојки со еден од најголемите ривали во кариерата.

Надал изјави дека е многу среќен што по четврти пат ќе учествува на ова натпреварување иницирано од Федерер во 2017 година.

„Во оваа фаза од мојата кариера, навистина сакам да ги искористам сите можности кои ми се појавуваат“, рече Надал.

Шпанскиот тенисер минатата недела се врати на теренот по повеќе од три месеци пауза, но загуби во второто коло на турнирот во Барселона. ег ФОТО: Фејсбук

Остани поврзан