• среда, 17 април 2024
МИА Најави - Свет

7 Декември 2023 

Пекинг - На дводневниот самит ЕУ-Кина учествува и претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен.

Париз - Средба на францускиот претседател Емануел Макрон и унгарскиот премиер Виктор Орбан во пресрет на самитот на Европската унија.

Москва – Средба меѓу претседателите на Русија и Иран, Владимир Путин и Ебрахим Раиси.

Брисел - Почнува дводневната средба на министрите за економија и финансии на Европската унија.

ОН - Состанок на Советот за безбедност на ОН за транснационалниот организиран криминал.

Стокхолм - Прес-конференција на добитниците на Нобеловите награди за хемија, физика, економија и литература пред доделувањето на тие награди на 10 декември.

Атина - Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ќе има средба со премиерот Киријакос Мицотакис за време на неговата посета на Грција.

Остани поврзан