• среда, 10 април 2024

МИА Најави - свет

МИА Најави - свет

28 февруари 2024

 

Тирана - Самит Украина - Југоисточна Европа, на кој е најавено учество на претседателот на Украина Володимир Зеленски, лидерите на 13 земји од Југоисточна Европа, вклучително и шестмина од Западен Балкан и претставници на ЕУ. 

Стразбур - Обраќање на Јулија Навални, сопругата на рускиот опозиционер Алексеј Навални, во Европскиот парламент.

Берлин - Почнува дводневната средба на министрите за надворешни работи на Ерменија и Азербејџан како дел од мировните преговори.

Осло - Објавување на бројот на номинации за Нобеловата награда за мир за 2024 година. паг/

 .

 

Можно е и ова да ти се допаѓа

Остани поврзан