• петок, 19 април 2024

МИА Најави - свет

МИА Најави - свет

29 февруари 2024 

 

Тирана - Самит на Западен Балкан за планот за раст на регионот.

Москва - Годишно обраќање на рускиот претседател Владимир Путин до нацијата.

Москва - Почнува средбата меѓу руските и палестинските претставници за Газа, на која учествува и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, а ќе трае до 2 март.

Прага – Состанок на претседателите на парламентите на Чешка, Унгарија, Полска, Словачка и Украина.

Варшава - Преговори меѓу полските земјоделци кои протестираат и премиерот Доналд Туск.

Берлин - Штрајк на јавниот превоз во повеќе градови во Германија.

Алжир - Почеток на самитот на Форумот на земји извознички на гас, кој ќе трае до 6 март. паг/

 

 

Остани поврзан