• вторник, 16 април 2024
МИА Најави - Свет

27 Февруари 2024

БРИСЕЛ - Специјалниот претставник на ЕУ за Западен Балкан, Мирослав Лајчак, закажа средба со претставниците на Србија и Косово во врска со одлуката на Централната банка на Косово да ја укине употребата на динарот. Најавено е учество на претставници на Централната банка на Косово и шефот на Канцеларијата на Владата на Србија за Косово, Петар Петковиќ.

ВАРШАВА - Протест на полските земјоделци

ПРАГА – Средба на премиерите на Чешка, Унгарија, Полска и Словачка.

ЊУЈОРК - Состанок на Советот за безбедност на ОН за Сирија.

ПОДГОРИЦА - Европскиот комесар за проширување Оливер Вархеји во посета на Црна Гора.

Остани поврзан