• сабота, 13 јули 2024

МИА Најави-свет

МИА Најави-свет

- Светски ден против детскиот труд.

Стразбур – Европскиот суд за човекови права ги разгледува барањата на Украина и Холандија против Русија, особено во врска со соборувањето на патничкиот авион на Малезија ерлајнс во 2014 година.

Москва – Ден на Русија на денот на објавувањето на Прогласот за државен суверенитет на Русија во 1990 година.

Москва – Средба на министрите за надворешни работи на Русија и Куба, Сергеј Лавров и Бруно Едуардо Родригез Парила.

Прага – Словачката претседателка Зузана Чапутова ја почнува дводневната посета на Чешка.

Доха – Американскиот државен секретар Ентони Блинкен е во посета на Катар, посредникот во мировните преговори меѓу Израел и Хамас.

Женева – 60-годишнина на Организацијата за трговија и развој на Обединетите нации (УНКТАД), за која пред новинарите ќе зборува генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш.

Мадрид – Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во посета на Шпанија.

Гримзби – Телевизиска дебата меѓу британскиот премиер Риши Сунак и лидерот на опозицијата Кир Стармер пред парламентарните избори.

Остани поврзан