• вторник, 28 мај 2024

Локални власти: Три лица загинаа во руски напади на југот на Украина

Локални власти: Три лица загинаа во руски напади на југот на Украина

Киев, 19 април 2024 (МИА) - Најмалку три лица загинаа синоќа, а 20 се ранети во руските напади во областа Днепропетровск на југот на Украина, соопштија локалните власти.

„Во Днепар гори петкатна зграда. Под урнатините може да има луѓе“, напиша на својата канал на Телеграм регионалниот гувернер Сергиј Лисак.

Во Русија, гувернерот на Белгородската област Вјачеслав Гладков изјави дека 25 проектили биле соборени во близина на украинската граница.

Нема информации за повредени, напиша Гладков на Телеграм, додавајќи дека се оштетени неколку згради. ссм/

фото: архива

Остани поврзан