• сабота, 18 мај 2024
Зеленски: Од примирјето за време на ЛОИ корист ќе има само Русија

Зеленски: Од примирјето за време на ЛОИ корист ќе има само Русија

Киев, 18 мај 2024 (МИА) – Претседателот на Украина, Володимир Зеленски интервју за Агенцијата Франс...

Зеленски: Русија нема сила повторно да го нападне Киев

Зеленски: Русија нема сила повторно да го нападне Киев

Киев, 18 мај 2024 (МИА) – Претседателот на Украина, Володимир Зеленски во интервју за Агенцијата Фра...

„Њујорк тајмс“: НАТО подготвува „неизбежно“ испраќање војска во Украина за обука на украинските сили

„Њујорк тајмс“: НАТО подготвува „неизбежно“ испраќање војска во Украина за обука на украинските сили

Вашингтон, 17 мај 2024 (МИА) - НАТО може да испрати воени инструктори во Украина за „брза“ и „квалит...

Зеленски: Украина стори се што беше можно да ги отвори преговорите со ЕУ во јуни

Зеленски: Украина стори се што беше можно да ги отвори преговорите со ЕУ во јуни

Киев, 17 мај 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека Украина нап...

Бербок: На Украина и е потребно оружје со долг дострел

Бербок: На Украина и е потребно оружје со долг дострел

Стразбур, 17 мај 2024 (МИА) – На Украина и треба повеќе оружје со долг дострел за да се бори против...

САД одобрија потенцијална продажба на воена опрема на Украина во вредност од 100 милиони долари

САД одобрија потенцијална продажба на воена опрема на Украина во вредност од 100 милиони долари

Вашингтон, 17 мај 2024 (МИА) – Стејт департмент одобри потенцијална продажба на американска воена оп...

Генерал Каволи: Русија нема доволно сили за голем пробив во Украина

Генерал Каволи: Русија нема доволно сили за голем пробив во Украина

Брисел, 16 мај 2024 (МИА) - Русија нема доволно сили за голем пробив во Украина, изјави денеска на п...

Данска испраќа нов пакет воена помош за Украина во вредност од 750 милиони евра

Данска испраќа нов пакет воена помош за Украина во вредност од 750 милиони евра

Копенхаген, 16 мај 2024 (МИА) - Данска ќе испрати нов пакет воена помош за Украина, вклучувајќи прве...

Павел: Заедно со воената помош за Украина, бараме и мирно решение преку преговори

Павел: Заедно со воената помош за Украина, бараме и мирно решение преку преговори

Прага, 15 мај 2024 (МИА) - Претседателот на Чешката Република Петр Павел денеска на социјалните мреж...

САД ќе обезбедат дополнително воено финансирање за Украина во износ од две милијарди долари, најави Блинкен

САД ќе обезбедат дополнително воено финансирање за Украина во износ од две милијарди долари, најави Блинкен

Киев, 15 мај 2024 (МИА) - САД ќе обезбедат дополнително воено финансирање за Украина во износ од две...

Русија соопшти дека неутрализирала 17 украински беспилотни летала

Русија соопшти дека неутрализирала 17 украински беспилотни летала

Москва, 15 мај 2024 (МИА) - Руските сили синоќа неутрализираа 17 украински беспилотни летала чија це...

Летонија ќе придонесе со 10 милиони евра за чешката иницијатива за артилериски гранати за Украина

Летонија ќе придонесе со 10 милиони евра за чешката иницијатива за артилериски гранати за Украина

Рига, 15 мај 2024 (МИА) - Летонија ќе придонесе со 10 милиони евра за чешката иницијатива за снабдув...

Путин го поддржува кинескиот план за мирно решавање на кризата во Украина

Путин го поддржува кинескиот план за мирно решавање на кризата во Украина

Москва, 15 мај 2024 (МИА) - Рускиот претседател, Владимир Путин во интервју објавено денеска вели де...

Стејт департмент: Тешките загуби на руската војска во Украина по некои оценки изнесуваат 315.000 лица

Стејт департмент: Тешките загуби на руската војска во Украина по некои оценки изнесуваат 315.000 лица

Вашингтон, 14 мај 2024 (МИА) - Портпарол на Стејт департментот синоќа коментираше за смената на мини...

Блинкен до Зеленски: Слободна, напредна Украина е најсилниот отпор кон Путин

Блинкен до Зеленски: Слободна, напредна Украина е најсилниот отпор кон Путин

Киев, 14 мај 2024 (МИА) - Слободна, напредна Украина е најсилниот отпор на рускиот претседател Влади...

Image

Остани поврзан