• петок, 19 јули 2024

Лајчак разговарал со претставници на меѓународната заедница во Косово за ситуацијата на терен

Лајчак разговарал со претставници на меѓународната заедница во Косово за ситуацијата на терен

Белград, 19 јуни 2024 (МИА) - Специјалниот пратеник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак денеска соопшти дека за време на посетата на Косово разговарал со претставници на меѓународната заедница за ситуацијата на теренот.

„Ги ценам брифинзите на меѓународната заедница во Косово за ситуацијата на теренот и нивната проценка за следните месеци“, објави Лајчак на социјалната мрежа Х.

Лајчак не разговарал со премиерот Албин Курти.

Лајчак попладнево во Белград ќе се сретне со претседателот на Србија, Александар Вучиќ. зш/

Остани поврзан