• сабота, 15 јуни 2024

Кулеба: Зборовите на солидарност не пресретнуваат руски ракети

Кулеба: Зборовите на солидарност не пресретнуваат руски ракети

Киев, 23 мај 2024 (МИА) - Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба, изјави денеска, говорејќи за руските напади врз Харков, дека зборовите на солидарност не пресретнуваат руски ракети.

По руските бомбардирања на Харков и Љуботин во регионот Харков, кои резултираа со жртви и уништување, Кулеба ја нагласи потребата од дополнителни ракети за противвоздушна одбрана „Патриот“.

Тој изјави дека руските напади треба да ги потсетат сите во светот дека на Украина се уште итно и требаат седум системи Патриот. Германија веќе се обврза да обезбеди еден.

-Но, добивањето уште шест што е можно поскоро останува клучно не само за опстанокот на Украина, туку и за мирот во Европа, напиша Кулеба на платформата „Х“.

Тој исто така рече дека секој ден на доцнење и дебата чини животи и го приближува потенцијалот за поширока војна во Европа.

-Нема именување и срам, но уште еднаш ги повикувам земјите кои имаат патриоти да ги забрзаат своите одлуки и да ги обезбедат овие системи на Украина. Верувам дека седумте системи Патриот не се висока цена за долгорочен мир во Европа, рече Кулеба. мс/

фото: ЕПА

Остани поврзан