• понеделник, 26 февруари 2024

Кремљ: Внимателно го следиме Самитот на НАТО и ќе преземеме мерки за заштита на безбедноста на Русија

Кремљ: Внимателно го следиме Самитот на НАТО и ќе преземеме мерки за заштита на безбедноста на Русија

Москва, 11 јули 2023 (МИА) – Кремљ денеска соопшти дека многу внимателно го следи Самитот на НАТО во Вилнус и оти ќе направи „темелна анализа“ на изјавите на западните лидери, и како резултат на тоа ќе преземе мерки за заштита на безбедноста на Русија.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков истакна дека „европските лидери изгледа не разбираат дека придвижувањето на инфраструктурата на НАТО поблиску до границите на Русија е грешка и дека напредокот на западната воена алијанса во Централна и Источна Европа е она што доведе до сегашната криза во Украина“.

Според него, евентуалниот прием на Украина во НАТО е исклучително опасен за европската безбедност и тоа треба да го разберат луѓето кои носат такви одлуки.

Песков се осврна и на членството на Шведска во НАТО ќе има јасни негативни последици за безбедноста на Русија, а Москва ќе одговори со мерки слични на оние што ги презеде откако Финска се приклучи Алијансата.

Претходно, шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров наведе дека Москва подготвува „соодветни мерки“ во очекување на натамошното проширување на НАТО. Тој не изнесе повеќе детали. ми/

фото. МИА архива

Остани поврзан