• сабота, 18 мај 2024
Путин: Русија создава тампон зона крај Харков, не планира освојување на градот

Путин: Русија создава тампон зона крај Харков, не планира освојување на градот

Киев, 17 мај 2024 (МИА) - Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека целта на руската оф...

Рјабков: Русија нема доверба во НАТО

Рјабков: Русија нема доверба во НАТО

Москва, 17 мај 2024 (МИА) – Рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков изјави дека...

Генерал Каволи: Русија нема доволно сили за голем пробив во Украина

Генерал Каволи: Русија нема доволно сили за голем пробив во Украина

Брисел, 16 мај 2024 (МИА) - Русија нема доволно сили за голем пробив во Украина, изјави денеска на п...

Приведениот американски војник во Русија призна вина

Приведениот американски војник во Русија призна вина

Москва, 16 мај 2024 (МИА) – Американскиот војник Гордон Блек, кој е во притвор во Русија, се изјасни...

Путин во посета на Кина

Путин во посета на Кина

Пекинг, 16 мај 2024 (МИА) – Претседателот на Русија, Владимир Путин денеска пристигна во дводневна п...

Русија соопшти дека неутрализирала 17 украински беспилотни летала

Русија соопшти дека неутрализирала 17 украински беспилотни летала

Москва, 15 мај 2024 (МИА) - Руските сили синоќа неутрализираа 17 украински беспилотни летала чија це...

Путин го поддржува кинескиот план за мирно решавање на кризата во Украина

Путин го поддржува кинескиот план за мирно решавање на кризата во Украина

Москва, 15 мај 2024 (МИА) - Рускиот претседател, Владимир Путин во интервју објавено денеска вели де...

Белоусов: Приоритетите на руското МО се испораката на муниција и пополнување на единиците во Украина

Белоусов: Приоритетите на руското МО се испораката на муниција и пополнување на единиците во Украина

Москва, 14 мај 2024 (МИА)  - Кандидатот за руски министер за одбрана Андреј Белоусов денеска со...

Уапсен шефот на кадровската администрација во руското Министерство за одбрана

Уапсен шефот на кадровската администрација во руското Министерство за одбрана

Москва, 14 мај 2024 (МИА) - Јуриј Кузњецов, шеф на главната кадровска управа на Министерството за од...

Руски медиуми: Товарен воз во близина на Волгоград излета од шините по „интервенција на неовластени лица“

Руски медиуми: Товарен воз во близина на Волгоград излета од шините по „интервенција на неовластени лица“

Москва, 14 мај 2024 (МИА) - Товарен воз излета од шините во близина на Волгоград, во југозападна Рус...

Блинкен пристигна во Украина

Блинкен пристигна во Украина

Киев, 14 мај 2024 (МИА) - Американскиот државен секретар, Ентони Блинкен денеска пристигна во Киев в...

Подољак:  Новата руска Влада е создадена да ги крене воените капацитети

Подољак: Новата руска Влада е создадена да ги крене воените капацитети

Киев, 13 мај 2024 (МИА) - Новите министри во руската влада покажуваат дека Москва се обидува да ги з...

Белоусов: На руските војници им треба подобра грижа, тоа треба итно да се реши

Белоусов: На руските војници им треба подобра грижа, тоа треба итно да се реши

Москва, 13 мај 2024 (МИА) - Андреј Белоусов, изненадувачкиот избор на рускиот претседател Владимир П...

Земан: Да се договори примирје и да започнат преговори меѓу Украина и Русија

Земан: Да се договори примирје и да започнат преговори меѓу Украина и Русија

Прага, 13 мај 2024 (МИА) - Поранешниот претседател на Чешка, Милош Земан денеска апелираше да се дог...

Реакции по повод смената на рускиот министер за одбрана Шојгу

Реакции по повод смената на рускиот министер за одбрана Шојгу

Лондон, 13 мај 2024 (МИА) – Британските и француските медиуми денеска ја коментираат вчерашната одлу...

Image

Остани поврзан