• вторник, 18 јуни 2024

Кике Санчез Флорес ја напушта сезоната на крајот од сезоната

Кике Санчез Флорес ја напушта сезоната на крајот од сезоната

Севилја, 18 мај 2024 (МИА) - Тренерот на Севилја, Кике Санчез Флорес, ќе ја напушти функцијата по завршувањето на сезоната, соопшти прес-службата на шпанскиот клуб.

Педест и деветгодишниот Шпанец е на чело на Севилја од декември минатата година. Под негово водство, тимот одигра 23 натпревари, забележа 11 победи, четири пати ремизираше и загуби на девет средби.

Севилја по 36 кола се наоѓа на 12. место во шпанската Ла Лига со 41 бод.

Во 37. коло Севилја утре во 19 часот ќе се соочи со Атлетико Билбао на гостински терен. зс/

Фото: ЕПА

Остани поврзан