• недела, 26 мај 2024

Израел забрани секакви образовни активности и ограничи собири поради заканата од напад од Иран

Израел забрани секакви образовни активности и ограничи собири поради заканата од напад од Иран

Тел Авив, 13 април 2024 (МИА) – Портпаролот на ИДФ, адмиралот Хагари, најави нови ограничувања на собири на цивили поради заканите за ирански напад врз Израел.

Според упатствата на Командата на Домашниот фронт, се забрануваат образовни активности на национално ниво и собирите се ограничуваат на 1.000 луѓе. Во некои области, како што се во близина на границите на Газа и Либан, веќе постојат построги ограничувања за собирање.

Додека повеќето образовни институции во моментов не работат поради празникот Пасха, Хагари вели дека ограничувањата важат и за училишните патувања и кампови.

Ограничувањата важат до понеделник во 23 часот.

Хагари истакна дека израелската противвоздушна одбрана „е во состојба на готовност“ и оти „десетици авиони се подготвени на небо“. јт/

Остани поврзан