• понеделник, 19 февруари 2024

ЕК вети 50 милиони евра за поправка на украинските пристанишни објекти

ЕК вети 50 милиони евра за поправка на украинските пристанишни објекти

Брисел, 25 ноември 2023 (МИА) - Европската комисија ќе обезбеди 50 милиони евра за Киев за поправка и надградба на инфраструктурата во украинските пристаништа со цел да се зголеми извозот на храна.

„Подобрените пристанишни капацитети ќе го забрзаат извозот на храна и други стоки што Украина ги снабдува на глобалните пазари“, напиша претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен во писмото до украинскиот претседател Володимир Зеленски.

„Со текот на времето, нашата инвестиција треба да им овозможи на пристаништата во Украина да се вратат на извозните количини што беа на место пред војната“, се вели во текстот. зш/

Остани поврзан