• среда, 12 јуни 2024

Египет испорача над 94.000 тони хуманитарна помош во Газа од почетокот на конфликтот меѓу Хамас и Израел

Египет испорача над 94.000 тони хуманитарна помош во Газа од почетокот на конфликтот меѓу Хамас и Израел

Каиро, 11 јуни 2024 (МИА) - Египетскиот министер за надворешни работи Самех Шукри денеска изјави дека неговата земја доставила повеќе од 94.000 тони хуманитарна помош за Појасот Газа и обезбедила медицинска нега на повеќе од 85.000 Палестинци од почетокот на конфликтот меѓу палестинското движење Хамас и Израел на 7 октомври 2023 година.

На состанокот на високо ниво во Јордан за подобрување на критичната хуманитарна ситуација во енклавата, Шукри, исто така, објави дека Египет помогнал во евакуацијата на 74.000 странски државјани и двојни државјани во соработка со дипломатските мисии.

Во своето обраќање до учесниците на конференцијата, претседателот на Египет, Абдел Фатах ал-Сиси повика на итен, целосен и траен прекин на огнот.

Тој побара ослободување на сите заложници кои ги држат Хамас и Палестинците кои се држат во израелските затвори, како и почитување на меѓународното право, вклучително и законите кои се однесуваат на заштита на цивилите.

Египет продолжува да игра клучна улога како посредник во преговорите за примирје меѓу Израел и Хамас во партнерство со Катар и САД.

Египет ја поздрави резолуцијата на Советот за безбедност на ОН за поддршка на планот за примирје претставен од американскиот претседател Џо Бајден кон крајот на минатиот месец.

Арапската Република ги повика и Израел и Хамас да преземат сериозни чекори за да го финализираат договорот што е можно побрзо и да го спроведат без одлагање или дополнителни услови. мс/

фото: МИА архива

Остани поврзан