• петок, 14 јуни 2024

До петок нестабилно време со повремен пороен дожд, град и грмежи

До петок нестабилно време со повремен пороен дожд, град и грмежи

Скопје, 20 мај 2024 (МИА) - Долж Повардарието утре ќе дува засилен ветер. До среда ќе се задржи нестабилно време, претежно во попладневните часови со локален пороен дожд и грмежи. Наместа процесите ќе бидат поинтензивни во форма на краткотрајно невреме, со засилен ветер, обилен пороен дожд за кратко време и изолирана појава на град.

Во четврток ќе има услови за краткотраен дожд, претежно во планинските подрачја, а преодно стабилизирање на времето се очекува во петок. Температурите ќе бидат без значителна промена.

Утринската температута ќе се движи од осум до 15, а максималната дневна ќе достигне до 30 степени.

Фото: МИА

 

 

Остани поврзан