• вторник, 23 јули 2024

Во Пакистан експлодира бомба крај пат, при што загинаа пет војници, а двајца се повредени

Во Пакистан експлодира бомба крај пат, при што загинаа пет војници, а двајца се повредени

Исламабад, 21 јуни 2024 (МИА) - Најмалку пет војници загинаа, а двајца други се повредени денеска при експлозија на бомба покрај пат во близина на безбедносен конвој во северозападен Пакистан, соопштија официјални претставници.

Нападот се случил во областа Курам, поранешно упориште на милитантите во провинцијата Хајбер Пахтунхва, која граничи со Авганистан.

Во соопштението на армијата се наведува дека во тек е потрага по сторителите на нападот со цел да се елиминираат терористите присутни во тоа подрачје и дека „сторителите на овој грозоморен чин ќе бидат изведени пред лицето на правдата“. рп/

Фото: МИА архива

Остани поврзан